Szakmai és anyagi támogatást is nyújt a 40 000 ok, hogy Romániában vállalkozz! elnevezésű projekt a Magyarországon élő román állampolgároknak, akik itthon alapítanának céget.
2017. december 15., 15:012017. december 15., 15:01
2017. december 15., 15:212017. december 15., 15:21
Romániai vállalkozásalapításra ösztönzi a legalább egy éve Magyarországon élő román állampolgárokat a 40 000 ok, hogy Romániában vállalkozz! elnevezésű projekt, amelyet a Romániai Vállalkozásokért Egyesület (ROVE) és a LAM Alapítvány közösen indított útjára a Diaspora Start Up POCU (Humántőke Operatív Program) kiírás keretében.
A 40 000 ok, hogy Romániában vállalkozz! projekt a kiírás legmagasabb pontszámmal értékelt pályázata – derül ki a kezdeményezők által a Krónikához eljuttatott közleményből.
Mint a dokumentumból megtudhatjuk, a 40 000 ok, hogy Romániában vállalkozz! programba olyan román állampolgárok jelentkezhetnek, akiknek lakcímük az Északnyugati vagy a Központi Fejlesztési Régióba szól, és a saját vállalkozásukat is itt tervezik elindítani. A projekt egyrészt szakmai képzést biztosít, másrészt pedig a legjobb üzleti terveket anyagi támogatásban is részesíti.
„Vállalásunk szerint 260 személynek biztosítunk lehetőséget egy ingyenes vállalkozásfejlesztési képzésben való részvételre, egy virtuális támogatói hálózatba való bekapcsolódásra, illetve az üzleti tervek versenyét követően 32 vállalkozást támogatunk maximum 40 000 euróval és egyéb szakmai segítségnyújtással” – magyarázta az illetékes.
A pontos pályázati feltételek a projektmenedzser elmondása szerint a vállalkozásfejlesztési program megkezdése előtt, januárban válnak elérhetővé a honlapon, ám az érdeklődők már most is jelentkezhetnek a pályázati kiírásra, s több feltétel együttes teljesítésével válhatnak a célcsoport tagjaivá. A kritériumok megtalálhatóak a projekt weboldalán.
Ilyen feltétel például, hogy a tervezett vállalkozásnak az Északnyugati vagy a Központi Fejlesztési Régió valamely városában kell helyet kapnia – a kezdeményezők érvelése szerint a célcsoport ilyen jellegű leszűkítésének eredményeként a feltételeknek megfelelő pályázók nagyobb eséllyel kerülhetnek be a programba.
Kérdésünkre, hogy több más támogatási programhoz hasonlóan, feltétel-e a vállalkozás előzetes megalapítása, Nagy Tímea Zita közölte:
Nem szükséges előzetesen megalapítani a vállalkozást, a programba való regisztráláshoz elég egy ötlet. A céget csak abban az esetben kötelessége a pályázónak megalapítania, ha az üzleti tervek versenyén az elképzelése támogatásban részesül”.
Pályázni viszont csak olyan ágazatban tervezett vállalkozással érdemes, ami az Országos Versenyképességi Stratégia (SNC 2014-2020) szerint intelligens szakosodási potenciállal bír. Ez tíz ágazatot foglal magában: turizmus, textilipar, faipar, kreatív ipar, autóipar, IT-szektor, élelmiszeripar, egészségügyi ipar, természeti erőforrás és környezetgazdálkodás, valamint biotechnológia. A tevékenységi körök listája ezen a linken érhető el.
aminek keretében a képzők külön figyelmet fordítanak minden résztvevő esetében a személyre szabott tanácsadásra, illetve segítik őket abban, hogy a versenyre benyújtandó üzleti terveik megfeleljenek a pályázati elvárásoknak.
ezzel biztosítva, hogy a jelentkezők a saját anyanyelvükön sajátíthassák el a vállalkozás elindításához szükséges alapvető tudást és készségeket. A nagyjából 40 órát felvevő képzéssorozat interaktív formában valósul meg, ahol a mentorok nemcsak előadást tartanak, hanem a felmerülő kérdésekre is válaszolnak. Mindez pedig egy olyan felhasználóbarát platformon történik, ami akár mobileszközről is elérhető, így a résztvevők nincsenek helyhez kötve.
Kérdésünkre, hogy van-e végzettségre vonatkozó megkötés a képzésen való részvételhez, a projektmenedzser leszögezte, nincs, „a projekt célcsoportjába való bekerülést kell alátámasztani a fentiekben jelzett kritériumoknak megfelelően”. Nagy Tímea Zita ugyanakkor érdeklődésünkre arról is beszámolt, hogy
A társult tagok között találjuk még a Csíki Vállalkozók Egyesületét, a Junior Business Clubot, a Hárit-ot, az ASIMCOV-ot, valamint a Romániai Magyar Üzleti Egyesületet (RMÜE).
Az anyagi támogatás mellett a projekt másik kiemelt pontja ugyanakkor a kezdeményezők szerint a mentorprogram, amelyben minden induló vállalkozó tovább mélyítheti az eddig megszerzett ismereteit és személyre szabott tanácsokat kaphat. A mentorok tehát nem csak addig követik figyelemmel a vállalkozások alakulását, ameddig elkészül az üzleti terv, hanem folyamatos segítséget nyújtanak, ezzel biztosítva, hogy életképes és hosszú távon fennmaradó vállalkozások szülessenek.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!