2012. december 26., 20:342012. december 26., 20:34
Indoklásában a hitelminősítő úgy fogalmaz: az amerikai államháztartás rendezett konszolidációjáról folyó egyeztetések elhúzódása, a megoldatlansága esetén 600 milliárd dollárnyi automatikus kiadáscsökkentést és adóemelést magával vonó úgynevezett költségvetési szakadék az amerikai érdekintegráció és döntéshozatal gyengeségére világít rá. Az adósságrendezést illető konszenzus hosszú távú hiánya az államháztartási helyzet romlásához vezet – figyelmeztet a Dagong. A költségvetési szakadék következtében az amerikai gazdaság valószínűleg recesszióba süllyed 2013-ban és hosszú távon is gyenge marad – jósolja a hitelminősítő –, ez pedig hitelvisszafizetési képességeinek gyengülését jelenti. A kormányzati eladósodottságon a központi bevételek növelésével és a fiskális kiadások csökkentésével kellene segíteni, a fájdalmas lépések helyett ugyanakkor az Egyesült Államok kétszer is a könnyebb utat választotta és a mennyiségi lazítás eszközéhez nyúlt. A kormányzati fizetőképesség romlása a vagyonteremtési képesség és a hitelek visszafizetésének forrásai közötti eltérést súlyosbította, ami szintén a kockázatok növelésének irányába mutat.
A Dagong szerint a hitelkeret növelése és az adósság monetizálása lassan-lassan Amerika hosszú távú gazdaságpolitikájává válik. Az ország a hitelkeret növelésével párhuzamosan a fizetőképességet a dollármennyiség növelésével kívánja fenntartani, ez ugyanakkor csak az amerikai valuta leértékelődésének irányába hat, ami szintén a fizetőképességet rontja tovább. Az Egyesült Államok sosem látott hitelválsággal lesz kénytelen szembenézni – jósolja a hitelminősítő. A Dagong 2011 augusztusában sorolta viszsza az amerikai hitelbesorolást A+-ról A-ra, mindkét esetben negatív kilátással megtoldva a besorolást.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).