2010. október 27., 09:492010. október 27., 09:49
Bekő Tamás, Nagykároly városmenedzsere lapunk érdeklődésére elmondta, néhány éve egy helyi származású üzletember a város szélén a rokonaitól örökölt telkek mellé újabbakat vásárolt, ahol ipari parkot kíván létesíteni.
„A több mint 20 hektár alapterületű területen már a csatornázási munkálatokat is elvégezték, a közelben víz-, villany-, illetve gázhálózat van, így a közművesítés adott. Egyelőre áll az ipari park ügye, egy éve nem tudunk új fejleményekről. Valószínűnek tartom, hogy a gazdasági válság miatt stagnál a beruházás” – fejtette ki Bekő. A városgazda úgy tudja, a terület tulajdonosa a kezdetekben több nyugat-európai országból is tárgyalt befektetőkkel, akik a parcellák potenciális bérlői lehettek volna. A Krónika értesülései szerint korábban olyan törökországi cég is jelentkezett, amely Dacia márkájú személygépkocsikhoz gyártott volna alkatrészeket.
A város szélén jelenleg működik egy másik próbálkozás is, amely helyi és magyarországi cégeket próbál maga köré tömöríteni. A múlt rendszerből örökölt kertészet raktárait átalakították fűthető és közművesített épületekké, amelyek Rodica Supuran tulajdonában vannak. „A hölgy korábban nagyobb bútorgyárat üzemeltetett, de idővel csökkentette a termelést, és az ingatlanok egy részét kiadja bérbe. Itt egy négyzetmétert mintegy 1,5 euróért lehet használni, és emellett természetesen a közműszámlákat is a bérlőnek kell fizetnie” – mutatta be a vállalkozást Radu Roatiş, a tulajdonos ügyintézője. A több mint 2 hektáros területen öt bérlő igényelt ingatlanrészt, és emellett három cég saját épületben fejti ki tevékenységét.
Találni itt kétféle bútorgyárat, műanyag nyílászárókat készítő műhelyt, illetve csöveket gyártó üzemet. Emellett vannak olyan cégek, amelyek telephelyei máshol vannak, és az itt bérelt vagy vásárolt ingatlanokat raktárnak használják. Roatiş beszámolója szerint földgáz egyelőre még csak a főúthoz közel eső két egységben van, a csatornázást pedig emésztőgödrökkel oldják meg a cégek, és ezek tisztítása is az ő feladatuk.
Bekő Tamás szerint ez a próbálkozás nem igazodik az ipari park európai követelményeihez, ezért a város, a lakosság és a befektetők számára is fontos lenne megfelelő létesítményt kialakítani a már kijelölt területen.
„Mindenki számára előnyös lenne a befektetés, hiszen a város az adók befizetéséből gazdálkodhatna, a lakosság munkahelyhez jutna, a tulajdonos bérleti díjat szedhetne be, a cégek pedig megfelelően ellátott működési területhez juthatnának, amely főút mellett helyezkedik el, és a vasútállomáshoz is nagyon közel van” – véli a menedzser, aki szerint Nagykárolyban csak magántulajdonú ipari park létesülhet, ugyanis az önkormányzatnak nincsen a birtokában akkora terület, amelyen ilyen beruházást létesíthetne.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.