2010. február 03., 13:042010. február 03., 13:04
Az érintett alkalmazottakat már értesítették a munkaviszonyuk megszűnéséről. A vasúti szakszervezetek szerint az elbocsátás előtt állók többsége több mint tíz éve dolgozik a CFR-nek, most már nagyon nehéz lesz új szakmában állást találni maguknak. A vasúttársaság Kolozs megyei székhelyénél megközelítőleg 1900 alkalmazott dolgozik, közülük 887 marad állás nélkül.
Elbocsátások várhatóak országszerte, Temesváron is 1200 személynek szűnik meg a munkahelye márciusig. Itt rúgják ki a legtöbb alkalmazottat, annak ellenére, hogy a megrendelések terén a harmadik helyen állnak.
Radu Berceanu közlekedési miniszter tavaly áprilisban jelentette meg: a CFR-től országos szinten 12 ezer személyt kell elbocsátani. A bejelentés szerint a legtöbbet – hatezer alkalmazottat - a teherszállítástól menesztenének, a személyszállítási részleg 2545 alkalmazottól válna meg, az adminisztrációtól pedig több mint 3500 személy kényszerül távozni.
A szaktárca az idén szeretné megkezdeni a vasútvállalat privatizációját, a CFR Marfa lehetséges vevői között a Deutsche Bahn (DB) német vasúttársaság és az osztrák szövetségi vasút (ÖBB) Rail Cargo Austria (RCA) nevű szállítmányozási cég neve is felmerült. A német és az osztrák társaság már kifejezte érdeklődését a CFR Marfa iránt.
A CFR Marfa értékét félmilliárd euró körülire értékelik a szakértők. A román kormány 2007-ben már próbálkozott a cég eladásával, de a privatizáció nem járt sikerrel. A CFR Marfa 2007-ben még részt vett a MÁV Cargo Zrt. magánosítási folyamatában. A vállalat drasztikus átszervezés előtt áll. A megrendelések visszaesése miatt rövidített munkaidőben dolgozott a teljes alkalmazotti állomány tavaly júliustól egészen az év végéig.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.