2013. március 14., 08:062013. március 14., 08:06
Az adósok között hét állami céget is nyilvántartanak, a pénzügyminisztérium öszszesítése szerint az érintett cégek nem csupán adót fizetni mulasztottak el, de a nyugdíj-, a társadalombiztosítási és a munkanélküliségi alapba sem fizették be az alkalmazottak utáni hozzájárulásokat. Összehasonlításképpen: a tíz legnagyobb adós által felhalmozott tartozás mértéke a tíz legnagyobb adófizető által befizetett adók felét teszi ki. Ezek összesen 29,6 milliárd lejnyi (6,7 milliárd euró) adót fizettek be az államkasszába 2012-ben, ami a költségvetés összes bevételnek 15 százalékát jelenti.
Az adósok listájának élén továbbra is az Országos Kőszénfejtő Társaság áll, amely 4,7 milliárd lejes tartozást halmozott fel az állam felé. Ez a tíz legnagyobb adós össztartozásának mintegy harmadát jelenti. Érdemes megjegyezni, hogy a legnagyobb adósok folyamatosan, több év alatt halmozták fel tartozásaikat, az érintett cégek többsége ugyanis veszteségesen működik. A kőszénfejtő társaság például 2011-ben 417 millió lejes veszteséget jegyzett. A második legnagyobb adós a Román Vasúttársaság Rt. (CFR S.A.), amely a romániai vasúti infrastruktúra kezeléséért és karbantartásáért felelős.
A vasúttársaság tavaly 3,6 milliárd lejjel tartozott az államkasszának. A cég a kőszénfejtő társasággal és a CFR áruszállító részlegével együtt a legnagyobb veszteséget felhalmozó vállalat listáján is előkelő helyezést ért el.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.