Nagy István magyar agrárminiszter román kollégájával, Florin-Ionuț Barbuval tárgyalt Bukarestben
Fotó: Pelsőczy Csaba/Agrárminisztérium
Ukrajnából a szomszédos tagállamokba irányuló gabona behozatali tilalmát előíró rendkívüli intézkedést továbbra is fent kell tartani – közölte Nagy István agrárminiszter, aki Florin-Ionuț Barbu román mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárcavezetővel egyeztetett kedden, Bukarestben.
2023. szeptember 12., 15:372023. szeptember 12., 15:37
2023. szeptember 12., 16:152023. szeptember 12., 16:15
A magyar agrárminiszter arra emlékeztetett, hogy rendkívüli időket élünk, a kihívásokra pedig közös megoldásokat kell találnunk. Az uniós importtilalmat igazoló rendkívüli körülmények továbbra is fennállnak, ezért az ukrán gabona behozatali korlátozását továbbra is meg kívánják őrizni.
Azon kell tovább dolgoznunk, hogy az ukrán gabona minél gyorsabban a kikötőkbe érjen és megtalálja korábbi hagyományos piacait Észak-Afrikában, vagy a Közel-Keleten” – fogalmazott Nagy István Bukarestben.
A két miniszter az uniós környezetvédelmi előírások alkalmazásának elhalasztásáról is egyeztetett
Fotó: Román Mezőgazdasági Minisztérium
A magyar tárcavezető kifejtette, a magyar felvásárlási árak alacsonyabbak a tőzsdei áraknál, ami jelentős nehézséget okoz a termelőknek. A felvásárlók kivárnak, ami miatt lefagyott a piac. A miniszter kitért arra is, hogy az őszi talajelőkészítéshez és a vetési munkálatokhoz forrást kell biztosítani a gazdálkodóknak. Ebben a helyzetben segítséget jelenthetnek a kamattámogatott hitelek.
A megbeszélésen a sertéspestis kérdése is szóba került, Románia szigorú intézkedéseket hozott a fertőzés feltartóztatása érdekében és jelentős forrásokat különített el az állattartó telepek fejlesztésére, tájékoztat a budapesti Agrárminisztérium sajtóirodája.
A román mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint mindkét fél egyetértett abban, hogy a szeptember 15-én lejáró ukrajnai gabonabehozatali tilalmat az Európai Bizottság meg kell hosszabbítsa az idei esztendő végéig.
A román tárcavezető szerint az Európai Bizottság részéről szükség van az ukrajnai gabonatranzit támogatására, amivel elő lehetne segíteni, hogy minél több gabona jusson el a távolabbi piacokra, a szegény országokba, ahol az élelmiszerellátás gondot okoz.
A találkozón Florin-Ionuț Barbu román tárcavezető megköszönte magyar kollégájának azt a támogatást, amelyet a Románia által kért környezetvédelmi normák elhalasztásával kapcsolatban nyújtott az uniós országok mezőgazdasági minisztereinek brüsszeli találkozóján. Mint ismeretes, Románia vezetésével a közelmúltban egy tagállami koalíció kampányt indított annak érdekében, hogy az Európai Bizottság 2024-ben is tekintsen el a GAEC 7 és a GAEC 8 környezetvédelmi normák alkalmazásától.
A két miniszter egyetértett abban, hogy továbbra is ki kell állni a környezetvédelmi normák elhalasztása mellett Brüsszelben.
Románia azzal a kéréssel fordult az Európai Bizottsághoz, hogy 2024-ben is tekintsen el a környezetvédelmi normák alkalmazásától. Az Euroactiv portál úgy tudja, hogy a tagállami nyomás ellenére sem fog az EB eleget tenni a kérésnek.
Egyre feszültebb a helyzet az ukrajnai gabona uniós behozatali tilalmának szeptember 15-ei felfüggesztése körül. Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztos elismerte, hogy a szárazföldön exportált ukrajnai gabona az uniós piacokon landol.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!