Nagy István magyar agrárminiszter román kollégájával, Florin-Ionuț Barbuval tárgyalt Bukarestben
Fotó: Pelsőczy Csaba/Agrárminisztérium
Ukrajnából a szomszédos tagállamokba irányuló gabona behozatali tilalmát előíró rendkívüli intézkedést továbbra is fent kell tartani – közölte Nagy István agrárminiszter, aki Florin-Ionuț Barbu román mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárcavezetővel egyeztetett kedden, Bukarestben.
2023. szeptember 12., 15:372023. szeptember 12., 15:37
2023. szeptember 12., 16:152023. szeptember 12., 16:15
A magyar agrárminiszter arra emlékeztetett, hogy rendkívüli időket élünk, a kihívásokra pedig közös megoldásokat kell találnunk. Az uniós importtilalmat igazoló rendkívüli körülmények továbbra is fennállnak, ezért az ukrán gabona behozatali korlátozását továbbra is meg kívánják őrizni.
Azon kell tovább dolgoznunk, hogy az ukrán gabona minél gyorsabban a kikötőkbe érjen és megtalálja korábbi hagyományos piacait Észak-Afrikában, vagy a Közel-Keleten” – fogalmazott Nagy István Bukarestben.
A két miniszter az uniós környezetvédelmi előírások alkalmazásának elhalasztásáról is egyeztetett
Fotó: Román Mezőgazdasági Minisztérium
A magyar tárcavezető kifejtette, a magyar felvásárlási árak alacsonyabbak a tőzsdei áraknál, ami jelentős nehézséget okoz a termelőknek. A felvásárlók kivárnak, ami miatt lefagyott a piac. A miniszter kitért arra is, hogy az őszi talajelőkészítéshez és a vetési munkálatokhoz forrást kell biztosítani a gazdálkodóknak. Ebben a helyzetben segítséget jelenthetnek a kamattámogatott hitelek.
A megbeszélésen a sertéspestis kérdése is szóba került, Románia szigorú intézkedéseket hozott a fertőzés feltartóztatása érdekében és jelentős forrásokat különített el az állattartó telepek fejlesztésére, tájékoztat a budapesti Agrárminisztérium sajtóirodája.
A román mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint mindkét fél egyetértett abban, hogy a szeptember 15-én lejáró ukrajnai gabonabehozatali tilalmat az Európai Bizottság meg kell hosszabbítsa az idei esztendő végéig.
A román tárcavezető szerint az Európai Bizottság részéről szükség van az ukrajnai gabonatranzit támogatására, amivel elő lehetne segíteni, hogy minél több gabona jusson el a távolabbi piacokra, a szegény országokba, ahol az élelmiszerellátás gondot okoz.
A találkozón Florin-Ionuț Barbu román tárcavezető megköszönte magyar kollégájának azt a támogatást, amelyet a Románia által kért környezetvédelmi normák elhalasztásával kapcsolatban nyújtott az uniós országok mezőgazdasági minisztereinek brüsszeli találkozóján. Mint ismeretes, Románia vezetésével a közelmúltban egy tagállami koalíció kampányt indított annak érdekében, hogy az Európai Bizottság 2024-ben is tekintsen el a GAEC 7 és a GAEC 8 környezetvédelmi normák alkalmazásától.
A két miniszter egyetértett abban, hogy továbbra is ki kell állni a környezetvédelmi normák elhalasztása mellett Brüsszelben.
Románia azzal a kéréssel fordult az Európai Bizottsághoz, hogy 2024-ben is tekintsen el a környezetvédelmi normák alkalmazásától. Az Euroactiv portál úgy tudja, hogy a tagállami nyomás ellenére sem fog az EB eleget tenni a kérésnek.
Egyre feszültebb a helyzet az ukrajnai gabona uniós behozatali tilalmának szeptember 15-ei felfüggesztése körül. Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztos elismerte, hogy a szárazföldön exportált ukrajnai gabona az uniós piacokon landol.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!