Nagy István magyar agrárminiszter román kollégájával, Florin-Ionuț Barbuval tárgyalt Bukarestben
Fotó: Pelsőczy Csaba/Agrárminisztérium
Ukrajnából a szomszédos tagállamokba irányuló gabona behozatali tilalmát előíró rendkívüli intézkedést továbbra is fent kell tartani – közölte Nagy István agrárminiszter, aki Florin-Ionuț Barbu román mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárcavezetővel egyeztetett kedden, Bukarestben.
2023. szeptember 12., 15:372023. szeptember 12., 15:37
2023. szeptember 12., 16:152023. szeptember 12., 16:15
A magyar agrárminiszter arra emlékeztetett, hogy rendkívüli időket élünk, a kihívásokra pedig közös megoldásokat kell találnunk. Az uniós importtilalmat igazoló rendkívüli körülmények továbbra is fennállnak, ezért az ukrán gabona behozatali korlátozását továbbra is meg kívánják őrizni.
Azon kell tovább dolgoznunk, hogy az ukrán gabona minél gyorsabban a kikötőkbe érjen és megtalálja korábbi hagyományos piacait Észak-Afrikában, vagy a Közel-Keleten” – fogalmazott Nagy István Bukarestben.
A két miniszter az uniós környezetvédelmi előírások alkalmazásának elhalasztásáról is egyeztetett
Fotó: Román Mezőgazdasági Minisztérium
A magyar tárcavezető kifejtette, a magyar felvásárlási árak alacsonyabbak a tőzsdei áraknál, ami jelentős nehézséget okoz a termelőknek. A felvásárlók kivárnak, ami miatt lefagyott a piac. A miniszter kitért arra is, hogy az őszi talajelőkészítéshez és a vetési munkálatokhoz forrást kell biztosítani a gazdálkodóknak. Ebben a helyzetben segítséget jelenthetnek a kamattámogatott hitelek.
A megbeszélésen a sertéspestis kérdése is szóba került, Románia szigorú intézkedéseket hozott a fertőzés feltartóztatása érdekében és jelentős forrásokat különített el az állattartó telepek fejlesztésére, tájékoztat a budapesti Agrárminisztérium sajtóirodája.
A román mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint mindkét fél egyetértett abban, hogy a szeptember 15-én lejáró ukrajnai gabonabehozatali tilalmat az Európai Bizottság meg kell hosszabbítsa az idei esztendő végéig.
A román tárcavezető szerint az Európai Bizottság részéről szükség van az ukrajnai gabonatranzit támogatására, amivel elő lehetne segíteni, hogy minél több gabona jusson el a távolabbi piacokra, a szegény országokba, ahol az élelmiszerellátás gondot okoz.
A találkozón Florin-Ionuț Barbu román tárcavezető megköszönte magyar kollégájának azt a támogatást, amelyet a Románia által kért környezetvédelmi normák elhalasztásával kapcsolatban nyújtott az uniós országok mezőgazdasági minisztereinek brüsszeli találkozóján. Mint ismeretes, Románia vezetésével a közelmúltban egy tagállami koalíció kampányt indított annak érdekében, hogy az Európai Bizottság 2024-ben is tekintsen el a GAEC 7 és a GAEC 8 környezetvédelmi normák alkalmazásától.
A két miniszter egyetértett abban, hogy továbbra is ki kell állni a környezetvédelmi normák elhalasztása mellett Brüsszelben.
Románia azzal a kéréssel fordult az Európai Bizottsághoz, hogy 2024-ben is tekintsen el a környezetvédelmi normák alkalmazásától. Az Euroactiv portál úgy tudja, hogy a tagállami nyomás ellenére sem fog az EB eleget tenni a kérésnek.
Egyre feszültebb a helyzet az ukrajnai gabona uniós behozatali tilalmának szeptember 15-ei felfüggesztése körül. Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztos elismerte, hogy a szárazföldön exportált ukrajnai gabona az uniós piacokon landol.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!