2010. augusztus 24., 09:482010. augusztus 24., 09:48
Hadházi Attila, az egyesület alelnöke a Krónikának elmondta, a pályázat összértéke 650 ezer euró, amelyből szakmai képzéseket indítanak, illetve tanműhelyt szerelnek fel. „A képzésre jelentkező diákoknak az elméleti oktatás mellett lehetőségük lesz különböző jól működő autószerelő műhelyekben gyakorlatozni, és tapasztalt szakmunkások irányításával elsajátítani az utószerelés fortélyait” – mutatta be a képzés lényegét Hadházi.
Az augusztus elsején startolt program keretében 12 erdélyi megyéből választanak ki résztvevőket. Hadházi szerint a képzés lehetővé teszi, hogy a mérnöki szakon tanuló végzős egyetemisták és a szakmunkásnak készülő középiskolások kihasználják, igénybe vegyék az autószerelő műhelyek által kínált munkalehetőségeket.
„Ez a mechanizmus külföldön már szinte valamennyi diszciplína területén jól működik, és az utolsó éves diákok sok esetben így jutnak munkahelyhez a szakterületükön. A szakgyakorlat során megismerik a munkahelyet és a munkaadó is próbaidőként ismeri el a gyakorlatot. Ha beválnak, diplomaosztás után alkalmazzák őket” – részletezte a képzés felelőse, aki szerint fontos tanulmányi lehetőségről van szó, hiszen az elméleti alapok mellett a tanintézményekben egyre kevesebb szerep jut a szakgyakorlatnak.
A Consult Scolari egyesület már több éve tart idegennyelv-képzéseket, tanítói és tanári továbbképzéseket. Az utóbbi pályázati ciklusban 7 projektet nyújtottak be, ebből hármat megnyertek. Az említett műszaki stratégiai pályázat mellett két, egyenként 200 ezer eurós projektet nyertek el a nyíregyházi főiskolával közösen. Ezek egyike pedagógus továbbképzésre ad lehetőséget, másik a szakmai idegennyelv-oktatást tesz lehetővé, illetve on-line nyelvkurzusok internetes felületének és tananyagának összeállítására biztosít anyagi fedezetet.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.