Fotó: Ilusztráció
2012. január 23., 15:252012. január 23., 15:25
A módosítás viszont nem jelenti azt, hogy engedve a tüntetők kérésének, a Boc-kabinet eltörli az Európai Bizottság nyomására nemrég újfent módosított adónemet, csupán annyi történik, hogy várhatóan január elsejéig nem kell zöldilletéket fizetni a 2007-es európai uniós csatlakozás előtt Romániában már forgalomba íratott, s most értékesített gépkocsik után.
Amint arról korábban beszámoltunk, az EB éppen azért kérte a regadó-törvény módosítását, mivel azt diszkriminatívnak ítélte meg, amiért csak a külföldről behozott autók után kell illetéket fizetni, az itthon vásároltak után pedig nem.
A hírügynökségeknek nyilatkozó források szerint Borbély azzal indokolta a közel egyéves halasztás szükségességét, mivel annak ellenére, hogy a kormány a módosítást már korábban kilátásba helyezte, a régigépkocsi-tulajdonosok nem értették meg annak a lényegét, ezért nem volt idejük eladni autójukat. Szintén érvként hozta fel a szaktárcavezető, hogy sokan amiatt panaszkodnak, hogy a vevő által kifizetendő illeték meghaladná az autó valós értékét.
A halasztást később megfelelő időben meghozott politikai döntésnek nevezte Borbély László
„Mindenki döntse el, hogy győzelem-e ez vagy sem. Ez egy politikai döntés, amelyet mi felvállalunk” - válaszolta a környezetvédelmi miniszter, amikor a sajtó azt firtatta, hogy a döntés a tiltakozók nyomására született-e.
Kontraproduktívnak nevezte Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt, hogy az Állami Számvevőszék határozatai értelmében a közalkalmazottaknak vissza kellene fizetniük a 2009-2010-ben törvénytelenül megkapott juttatásaikat, ezért amnesztiát vagy a visszafizetés átütemezését javasolta. Kelemen erről a hétfői kormánykoalíciós ülésen beszélt, s mint utólag elmondta, a jogászok megvizsgálják, hogyan lehetne javaslatát gyakorlatba ültetni. Mint a szövetségi elnök hangsúlyozta, azok a polgárok, akik felvették a pótlékokat, nem hibásak, ezért kontraproduktív lenne, hogy 2012-ben visszafizessék a 2009-2010-ben felvett pénzösszegeket, amelyek ráadásuk szerepeltek is a kollektív munkaszerződésükben, s a munkaügyi felügyelőség is engedélyezte ezeket. RMDSZ-es források szerint mintegy 300 ezer helyi közigazgatásban dolgozó érintett a kérdésben. |
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.