Fotó: Gábos Albin
A minimálbért 3,1 százalékkal indexálja szerdai ülésén a bukaresti kormány, a nyugdíjak emeléséről később döntenek, de legalább az infláció mértékének megfelelő ütemben emelkedni fog az idei év folyamán – jelentette be kedd este Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
2021. január 13., 08:082021. január 13., 08:08
„A minimálbért a holnapi (szerdai – szerk. megj.) kormányülésen indexáljuk. Kormányhatározatot fogadunk el. 3,1 százalékkal emeljük. Mint tudják, két különböző irány volt: a munkáltatóké és a szakszervezeteké. A munkáltatók moratóriumot akartak, vagyis azt, hogy fagyasszuk be a tavalyi szinten a minimálbért. A szakszervezetek azt szerették volna, ha 2230 lejről 2400 lejre emeljük. Találtunk egy variánst, ami kapcsolatban áll a valósággal, vagyis az inflációs rátával és a termelékenység növekedésével történő indexálás” – magyarázta a részleteket a Digi 24 hírtelevízió műsorában a munkaügyi tárca vezetője. Rámutatott:
Húsz százalékkal nő a gyermekpénz néven közismert gyermeknevelési támogatás január 1-jétől, a minimálbér pedig az inflációnak megfelelően emelkedik a következő évben – jelentette be csütörtökön Raluca Turcan munkaügyi miniszter, beharangozva a nyugdíjak újraszámolását is.
Részleteket későbbre ígért, elmondása szerint még zajlik a 2021-es évi állami költségvetés előkészítése.
A miniszter egyúttal arra is ráirányította a közvélemény figyelmét, hogy a nyugdíjemelések témájában jelenleg két törvény is létezik.
„Ott van a 263-as, régi törvény, amely szerint a nyugdíjpont értékét az inflációs ráta és a bruttó átlagbér 50 százaléka függvényében kell aktualizálni, és ennek alapján emeltük 14 százalékkal a nyugdíjpontot a tavalyi év végén. Normális esetben a nyugdíjakat az év elején indexálni kell az inflációs rátával,
Szeptember elsejétől kellett volna hatályba lépnie a 2019/127-es törvénynek, amelynek a költségvetésre gyakorolt hatása mindössze négy hónap alatt elérte volna a 48 milliárd lejt” – fejtette ki Turcan, utalva a jogszabályra, ami 40 százalékos nyugdíjemelést írt volna elő, és aminek alkotmányosságáról egyébként szerdai ülésén dönthet a taláros testület.
Túl sok optimizmusra nem ad okot a 2021-es esztendő a román gazdaságot és ezzel együtt saját mindennapjainkat illetően a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint. Úgy vélik, idén nem számíthatunk látványos gazdasági eredményekre, viszont a munkanélküliségi ráta növekedésére és a lej gyengülésére mindenkép
Raluca Turcan egyúttal arról is beszélt, hogy a kormány szeretné a különleges nyugdíjakat összhangba hozni a befizetett hozzájárulásokkal, a vonatkozó törvénytervezeten jelenleg dolgoznak. Elmondása szerint
miközben 900 000 nyugdíjasnak havi 800 lejből kell megélnie.
A hatalomra lépő koalíció által kidolgozott kormányprogram számos fejezetének van gazdasági, pénzügyi vonatkozása. A teljesség igénye nélkül szemezgettünk ezek közül.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!