Fotó: Gábos Albin
A minimálbért 3,1 százalékkal indexálja szerdai ülésén a bukaresti kormány, a nyugdíjak emeléséről később döntenek, de legalább az infláció mértékének megfelelő ütemben emelkedni fog az idei év folyamán – jelentette be kedd este Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
2021. január 13., 08:082021. január 13., 08:08
„A minimálbért a holnapi (szerdai – szerk. megj.) kormányülésen indexáljuk. Kormányhatározatot fogadunk el. 3,1 százalékkal emeljük. Mint tudják, két különböző irány volt: a munkáltatóké és a szakszervezeteké. A munkáltatók moratóriumot akartak, vagyis azt, hogy fagyasszuk be a tavalyi szinten a minimálbért. A szakszervezetek azt szerették volna, ha 2230 lejről 2400 lejre emeljük. Találtunk egy variánst, ami kapcsolatban áll a valósággal, vagyis az inflációs rátával és a termelékenység növekedésével történő indexálás” – magyarázta a részleteket a Digi 24 hírtelevízió műsorában a munkaügyi tárca vezetője. Rámutatott:
Húsz százalékkal nő a gyermekpénz néven közismert gyermeknevelési támogatás január 1-jétől, a minimálbér pedig az inflációnak megfelelően emelkedik a következő évben – jelentette be csütörtökön Raluca Turcan munkaügyi miniszter, beharangozva a nyugdíjak újraszámolását is.
Részleteket későbbre ígért, elmondása szerint még zajlik a 2021-es évi állami költségvetés előkészítése.
A miniszter egyúttal arra is ráirányította a közvélemény figyelmét, hogy a nyugdíjemelések témájában jelenleg két törvény is létezik.
„Ott van a 263-as, régi törvény, amely szerint a nyugdíjpont értékét az inflációs ráta és a bruttó átlagbér 50 százaléka függvényében kell aktualizálni, és ennek alapján emeltük 14 százalékkal a nyugdíjpontot a tavalyi év végén. Normális esetben a nyugdíjakat az év elején indexálni kell az inflációs rátával,
Szeptember elsejétől kellett volna hatályba lépnie a 2019/127-es törvénynek, amelynek a költségvetésre gyakorolt hatása mindössze négy hónap alatt elérte volna a 48 milliárd lejt” – fejtette ki Turcan, utalva a jogszabályra, ami 40 százalékos nyugdíjemelést írt volna elő, és aminek alkotmányosságáról egyébként szerdai ülésén dönthet a taláros testület.
Túl sok optimizmusra nem ad okot a 2021-es esztendő a román gazdaságot és ezzel együtt saját mindennapjainkat illetően a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint. Úgy vélik, idén nem számíthatunk látványos gazdasági eredményekre, viszont a munkanélküliségi ráta növekedésére és a lej gyengülésére mindenkép
Raluca Turcan egyúttal arról is beszélt, hogy a kormány szeretné a különleges nyugdíjakat összhangba hozni a befizetett hozzájárulásokkal, a vonatkozó törvénytervezeten jelenleg dolgoznak. Elmondása szerint
miközben 900 000 nyugdíjasnak havi 800 lejből kell megélnie.
A hatalomra lépő koalíció által kidolgozott kormányprogram számos fejezetének van gazdasági, pénzügyi vonatkozása. A teljesség igénye nélkül szemezgettünk ezek közül.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására. A száj- és körömfájás megelőzésére hasonló kampányt indított Románi&a
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!