2011. július 27., 15:572011. július 27., 15:57
A kabinet által megszavazott memorandum szerint a nyugdíjasoknak szánt élelmiszerkosár programja nem terheli a költségvetést, és nem okoz áfakiesést sem. „Megvalósítása pusztán szervezést igényel, amelyet a központi és helyi közigazgatási intézmények elvégezhetnek” – áll a dokumentumban. A kormány által kezdeményezett programot a prefektusok felügyelete alatt a helyi közigazgatási intézményeken bonyolítanák le, a Boc-kabinet indoklása szerint ugyanis a helyi önkormányzatoknak érdekükben áll a nyugdíjasok szociális védelme. A programhoz szükséges „normatív megoldások” beazonosítása végett a kormány munkacsoportot hoz létre a közigazgatási és belügyi, az igazságügyi, a pénzügyi, a mezőgazdasági, az egészségügyi tárcák, valamint az Állami Tartalékok Országos Hatósága és a Versenytanács képviselői részvételével; a megoldásokat legtöbb 21 napon belül kell a kormány elé terjeszteni.
A memorandumot különben a parlamenti pártokból kilépett honatyák alapította, a kormánykoalíciót alkotó Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) dolgozta ki, e szerint idén ősztől minden nyugdíjas termelői áron jutna hozzá az alapélelmiszerekből álló csomaghoz. A termékeket országos közbeszerzési eljárással vásárolják meg, a csomagolás és az áru szétosztása a helyi közigazgatási intézmények feladata lesz. Az UNPR szerint az élelmiszerkosár-projektet az indokolja, hogy a romániai átlagnyugdíj az átlagbér mindössze felét teszi ki, így egy hazai idős személy nyugdíja 60 százalékát költi havonta alapélelmiszerekre.
A kormány ugyanakkor azzal érvel, hogy 2011 az utolsó év, amelyben még zajlik az európai uniós finanszírozású, a leginkább rászorulók segítését célzó európai program (PEAD). Csakhogy a romániai önkormányzati vezetők egyáltalán nem lelkesednek a kormány ötletéért, és kivitelezhetetlennek tartják az elképzelést. Miközben ellenzéki politikusok „kommunista, kampányízű” intézkedésnek nevezték tegnap a projektet, számos vidéki polgármester úgy nyilatkozott: se költségvetési forrásuk, se személyzetük nincs az olcsó alapélelmiszerek beszerzésére, forgalmazására. Nagy András, Szászrégen RMDSZ-es polgármestere ugyanakkor leszögezte: érdekelt lenne a programban, hiszen a Maros megyei városban a lakosság húsz százaléka, nyolcezer személy nyugdíjas, viszont a projekthez szükséges forrásokat a kormánynak kell előteremtenie.
Mint arról beszámoltunk, Sebastian Lăzăroiu munkaügyi miniszter kedden azt mondta, még nem végleges a koalíció javaslata a „nyugdíjasok kosarát” illetően, de a maga részéről támogatni fog minden szándékot, mely a rászorulókra vonatkozik, és minimálisan érinti a költségvetést. Hasonló programot egyébként a Năstase-kormány kezdeményezett az Economat-boltok révén. A programot 2001-ben indította be a szociáldemokrata kormány termelők és forgalmazók bevonásával, a program keretében a nyugdíjasok havonta két liter olajat, két kilogramm cukrot, rizst, valamint lisztet, kukoricalisztet, margarint, tésztát vásárolhattak 30 százalékos kedvezménnyel.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!