Fotó: Pixabay.com
Profitot jelentett a tavalyi évre a három legnagyobb romániai bank. A tőzsdén jegyzett és a Tradeville brókercég elemzésében szereplő pénzintézetek közül a jelenlegi formájában csak a 2017-ben létrejött Patria Bank szerepel veszteséggel.
2018. április 11., 16:552018. április 11., 16:55
A pénzpiacot állandó megfigyelés alatt tartó vállalkozás által szerdán nyilvánosságra hozott, a 2017-es esztendő mozgásait górcső alá vevő jelentésből a Mediafax hírügynökség közölt számos részeletet. Mint felhívták a figyelmet, a BRD–Groupe Societé Generale profitja például 85 százalékkal nőtt tavaly az előző évi szinthez mérten, és elérte az 1,414 milliárd lejt. A Transilvania Bank 1,24 milliárd lejes nyeresége ezzel szemben 2,74 százalékos visszaesést jelent az előző évi szinthez képest.
„2017-ben a makrogazdasági környezetnek köszönhetően fokozódott a hitelezési tevékenység, a BRD 6,4 százalékkal több kölcsönt adott magánszemélyeknek, a vállalati hitelezés pedig 0,6 százalékkal bővült. Általában véve a hitelállomány 5,3 százalékkal 30,3 milliárd lejre nőtt. Az alacsony kamatok által meghatározott gazdasági környezetben, amelyben a román jegybank megtette az első lépéseket a monetáris politika normalizálása érdekében, de amelyben a kamatlábak még alacsony szinten mozognak, a BRD 4,8 százalékkal növelte a letétállományt, ami így eléri a 44,2 milliárd lejt” – mutat rá a jelentés.
A dokumentum kitér arra is, hogy
miközben a különböző illetékekből befolyó összegek 1,2 százalékkal 763 millió lejre csökkentek (a visszaesés az európai uniós és romániai viszonylatban egyaránt foganatosított új szabályozásoknak köszönhető). A bank műveleti bevételei 4,1 százalékkal 2,77 milliárd lejre nőttek.
„A Transilvania Bank csoport 1,24 milliárd lejes nettó profitot jelentett, ami 2,74 százalékkal elmarad az előző évben regisztrált szinttől.
az egyik a Bancpost, aminek köszönhetően a Transilvania Bank növelte romániai piaci részesedését, a másik pedig a moldovai köztársaságbeli Victoria Bank, amivel pedig kiterjesztette tevékenységét az ország határain kívülre. 2017-ben a kamatokból származó bevételei 7,16 százalékkal 1,89 milliárd lejre nőttek, miközben a különböző illetékekből befolyó összegek is 14,74 százalékkal 626,7 millió lejre gyarapodtak” – áll a Tradeville elemzésében.
Az Erste Group Bank eközben 1,66 milliárd euró nettó profitot jelentett, ami 8,5 százalékkal haladja meg a 2016-os szintet. „Az Erste csoport hét közép-kelet-európai országban – Csehország, Szlovákia, Románia, Magyarország, Horvátország, Szerbia és Ausztria – fejti ki tevékenységét, amelyekben 2017-ben a makrogazdasági környezet szilárd volt, ami lehetővé tette a pénzintézet számára, hogy a kockázati kiadásai alacsony szinten maradjanak, és olyan monetáris politikák történtek, amelyek a normalizálódás útjára vezettek. Ezek a tényezők együttesen alakították az Erste csoport 2017-es eredményeit” – fogalmaznak a jelentés összeállítói.
Összességében véve az Erste műveleti bevételei 6,67 milliárd eurót tettek ki, ami enyhe, 0,3 százalékos visszaesést jelent az előző évi eredményekhez képest. A műveleti kiadások 3,2 százalékkal 4,16 milliárd euróra nőttek, miután 2,1 százalékkal nőttek a személyzettel járó kiadások, míg a más adminisztratív kiadások kategóriában 6 százalékkal magasabb összeg, 1,3 milliárd eurót könyveltek el. Ez utóbbi kategóriába tartoznak az IT-költségek is, amelyek 25 százalékkal 425,9 millió euróra nőttek – hívja fel a figyelmet az elemzés.
A Patria Bank eközben 42,17 millió lejes veszteséget jelentett, ami 10 százalékkal nagyobb, mint az egy évvel korábban regisztrált szint. „A Patria Bank a jelenlegi formájában 2017-ben jött létre a Carpatica Kereskedelmi Bank és a volt Patria Bank fúziója révén, ezen okból kifolyólag a lezárult pénzügyi évben a két pénzintézet 4 hónapig külön, majd 8 hónapig közösen folytatta tevékenységét” – hívja fel ugyanakkor a figyelmet a Tradeville.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!