Erdélyi mezőgazdaság. Az állattelepek boldogulását is érintik a megvont adókedvezmények
Fotó: Makkay József
Nehéz év előtt áll a román mezőgazdaság, miután a kormány költségcsökkentő intézkedései miatt az agrárágazatban is megszüntették a munkavállalók adókedvezményeit. A feketemunka elkerülése végett az állami hatóságok egy uniós direktíva alapján idéntől kiemelten fogják ellenőrizni a mezőgazdaság területén tevékenykedő vállalkozásokat. Az országos költségvetés még kidolgozás alatt áll, így csak február elején derül ki, mi folytatódhat a hazai finanszírozású agrártámogatásokból.
2025. január 16., 18:552025. január 16., 18:55
2025. január 16., 19:472025. január 16., 19:47
Sok a kérdőjel a román mezőgazdaság idei boldogulásával kapcsolatban. Az agráriumban dolgozó érdekvédelmi szervezetek képviselői a kormány költségvetés-karcsúsító intézkedései kapcsán már megkongatták a vészharangot, hiszen a mezőgazdaság és az élelmiszeripar – az IT-szektorhoz és az építőiparhoz hasonlóan – azon nemzetgazdasági ágazatok közé tartozik, ahol az alkalmazottak adókedvezményeit eltörölték. Ahogyan az egyik erdélyi mezőgazdasági nagyvállalkozás vezetője a napokban fogalmazott:
aki a korábbi kormányok által nyújtott adókedvezménye révén néhány száz lejjel többet kereshetett az állatfarmon. A mezőgazdasági és élelmiszeripari adókedvezmények megszűnésével még inkább nem lesz vonzó a súlyos munkaerőhiánnyal küzdő agrárágazat, ahonnan az elmúlt évtizedekben folyamatosan elvándorolt a munkaképes lakosság. Ezzel magyarázható, hogy a mezőgazdaság legmunkaerő-igényesebb szegmensei – a kertészet és az állattenyésztés – igen nehéz helyzetben van, a kormány pénzügyi megszorításai pedig ezt súlyosbítják.
A mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek attól tartanak, hogy az agrárágazatban tovább fog nőni a feketemunka aránya, azaz az eddiginél is kevesebb főállású munkavállaló, és ideiglenesen, hivatalos eljárással alkalmazott napszámos, azaz idénymunkás lesz a farmokon. A kormány szerencséje, hogy az Európai Unió 2025. január elsejétől alkalmazza az összes tagország számára kötelező úgynevezett ,,szociális csomagot”, amely előírja a mezőgazdaságban is tapasztalható feketemunka minimálisra csökkentését.
Sokan attól tartanak, hogy az agrárágazatban tovább fog nőni a feketemunka aránya, kevesebb főállású munkavállaló és napszámos fog dolgozni az ágazatban
Fotó: MTI/Balázs Attila
A Brüsszelben már korábban elfogadott előírást idéntől a román agrártárca is alkalmazza. Adrian Pintea, a mezőgazdasági minisztérium államtitkára az Agro tv egyik adásában arról beszélt, hogy az agrártárca február 15-éig kidolgozza az ezzel kapcsolatos előírásokat, amit március 1-jéig közzé tesznek, hogy a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) által folyósított támogatásokra pályázó gazdák legyenek tisztában az idevágó kötelezettségeikkel.
Az állandó alkalmazottak mellett ez főleg az idénymunkásokat érinti, amit a hatóságok rendszeresen fognak ellenőrizni, az előírásokat megszegő agrárvállalkozók pedig elveszíthetik a területalapú és más, közvetlen kifizetés alapján folyósított európai uniós támogatásaikat.
Az Európai Bizottság a közeljövőben gyökeresen átalakítaná az uniós agrártámogatási rendszert, elsősorban a területalapú támogatások összege és kedvezményezettjei változnának meg.
Kerekes Melinda, az APIA országos aligazgatója egyelőre sok részletet nem árult el az új uniós előírás romániai bevezetéséről, a Krónika érdeklődésére azonban megerősítette, hogy a bukaresti hivatalban már készülnek az uniós kötelezettség alkalmazására.
Az erről szóló jelentést minden esetben megküldik nekünk, és törvényszegés esetén ennek alapján születnek meg az előírt szankciók, illetve más intézkedések. Ennek részletei még kidolgozás alatt állnak” – tájékoztatta portálunkat az APIA aligazgatója.
Könczei Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselő, a bukaresti képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke nem ért egyet a vészharangokat kongató agrárszervezetekkel. „Még várni kell az országos költségvetés végleges adataira, ezt valószínűleg február elején fogjuk részleteiben megismerni. Amikor két hete Florin Barbu mezőgazdasági miniszterrel beszéltem, ő arról biztosított, mindent el fog követni, hogy az eddigi programok – a de minimis támogatások és más romániai finanszírozású projektek – zavartalanul működhessenek tovább” – mutatott rá portálunknak a háromszéki mezőgazdasági szakember. A szakpolitikus kiemelte, hogy a kertészetben, a fokhagyma-, és a burgonyatermesztésben évek óta alkalmazott de minimis támogatás igen hatékonynak bizonyult, amit mindenképpen folytatni kell.
– erre a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan idén is legalább egymilliárd lejnyi kormánytámogatást folyósítanának, ami az uniós forrásokat egészíti ki –, másrészt a szaktárca országos felmérést akar készíteni a különböző régiókban megvalósítható irrigációs projektekről. Ezen a téren Erdélyben vannak a legnagyobb lemaradások, hiszen a dél-romániai régióktól eltérően az elmúlt 35 évben nálunk minimális fejlesztések történtek.
A nők napjára termesztett jácint-, tulipán-, primula- és ciklámen-kínálatot színpompás muskátlik, krizantém és mikulásvirág váltja, és decemberben minden kezdődik elölről a torockószentgyörgyi Szabó család 30 árnyi virágkertészetében.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!