2010. december 28., 09:362010. december 28., 09:36
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a pozitívumok mellett bizonyára a hiányosságokról is szó esik majd. „Az állam által felhalmozott adósságok kérdése továbbra is gondot okoz. Mindemellett meggyőződésem, hogy a hetedikén összeülő testület pozitív döntést hoz majd – hangsúlyozta Tănăsescu. Ezt azzal indokolta, hogy a parlament az utóbbi időben számos olyan fontos törvényt fogadott el, mint a nyugdíjtörvény, az egységes közalkalmazotti bérezésről szóló jogszabály és a 2011-es állami, valamint társadalombiztosítási költségvetés, amelyeknek megszavazását az IMF a hitelmegállapodás előfeltételéül szabta. Mint emlékeztetett, a nemzetközi pénzügyi szervezet küldöttsége, amely a vállalt feltételek teljesítését, a szükséges reformok meglétét ellenőrzi, és a további hitelmegállapodásról tárgyal majd, január 26-án érkezik az országba.
Románia eddig 11,27 milliárd eurót kapott az IMF-től, amellyel összesen 13,15 milliárd eurós hitelmegállapodást kötött. Emellett az Európai Bizottság a megállapodásban rögzített 5 milliárdból szintén átutalt már 3,5 milliárd eurót, és a Világbanktól is megérkezett 300 millió euró. A 2009-ben a szervezetekkel megkötött hitelmegállapodás összértéke meghaladja a 20 milliárd eurót.
Tănăsescu egyúttal a gazdasági kilátásokat illetően is derűlátónak mutatkozott. Álláspontja szerint 2010-ben javult a befektetőkben Romániáról kialakult kép, mivel felgyorsultak a szerkezeti reformok, ez pedig helyreállíthatja a bizalmat az országgal szemben, ami azt jelenti, hog megnyílhat az út azelőtt, hogy ismét a piacokról nyerjen finanszírozást. „Az év közepén kemény intézkedéseket hoztak, talán a legkeményebbeket Európában” – jellemezte a pénzügyi szakember a kormány által júliustól bevezetett megszorító intézkedéseket, amelyek keretében többek között 25 százalékkal csökkentették a közalkalmazotti béreket, és 5 százalékkal 19-ről 24 százalékosra növelték az áfát.
„Az intézkedések nyomán csökkent a gazdaság teljesítőképessége és a vásárlóerő, azaz a fogyasztás is, ám annak ellenére, hogy 2010 a második olyan év lesz, amikor csökkent a gazdaság teljesítménye, sikerült letenni annak az alapjait, hogy 2011-ben gazdasági növekedést könyvelhessünk el” – adott hangot optimizmusának Tănăsescu. Derűlátását arra alapozza, hogy a megszorítások mellett az üzleti szféra erőre kapott, és az ipari termelés az exporttal egyetemben növekedésnek indult. „A fiskális és pénzügyi korrekciók tehát növelték Románia teljesítőképességét, javították az országról kialakult képet, nőttek az esélyek arra, hogy a külső és a belső piacokról nyerjen finanszírozást, és az ország kockázati indexe is javult a többiekéhez képest, emlékezzünk csak arra, hogy a pénzügyi elemzők épp a közelmúltban minősítették le Magyarországot, hogy a sokkal roszszabb kockázati indexszel rendelkező Írországról, Spanyolországról vagy Görögországról ne is beszéljünk” – mutatott rá Tănăsescu. Az IMF képviselője ismét leszögezte: az idei reformok már most meghozták az első eredményeket.
Tănăsescu ugyanakkor jelezte: Románia jelenleg a Nemzetközi Valutaalap egyetlen új hitelkonstrukciója szempontjából sem tudja teljesíteni a feltételeket, sem a rugalmas hitel, sem az elővigyázatossági hitel tekintetében, így az IMF következő, Romániának szánt programja valószínűleg egy elővigyázatossági készenléti megállapodás lesz. A rugalmas hitelkonstrukció csupán azon, erős gazdasággal rendelkező országoknak szól, amelyek jelentős haladást értek el a fiskális konszolidáció terén, amelyek nem bizonyultak túlzottan sebezhetőnek a válság során, de amelyeknek hitelre van szükségük annak érdekében, hogy hozzáférjenek a tőkepiacokhoz. Ezt a megoldást eddig Lengyelország és Mexikó esetében lehetett alkalmazni. Az elővigyázatossági hitel azon országoknak szól, amelyek pénzügyei rendben vannak, és nem küszködtek jelentősebb piaci viharokkal. Ezt először Macedónia kapta meg, amely szilárd gazdasággal rendelkezik, nem küzd túl nagy hiánnyal és gazdasági növekedést könyvelt el – mutatott rá Tănăsescu. „A Románia számára biztosítandó elővigyázatossági készenléti hitel elsősorban a strukturális reformokra, a pénzügyi konszolidációra és a kormányzás minőségének bizonyos területeken való javítására alkalmas” – hangoztatta a pénzügyi szakember.
Mint arról beszámoltunk, Traian Băsescu államfő mintegy két héttel ezelőtt beszélt arról, hogy Románia várhatóan elővigyázatossági hitelt köt az IMF-el, amely ugyan pénzt nem ad, viszont biztosítja a szükséges technikai segítséget a gazdaság rendbetételét szolgáló intézkedésekhez.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.