2012. november 16., 08:382012. november 16., 08:38
A cég alig burkolt utalást tett szerdai londoni bejelentésében arra a lehetőségre, hogy végleg kivonulhat Olaszországból.
A dél-olaszországi Trani városának ügyészi hivatala a hét elején jelentette be, hogy vádat emelt a Standard & Poor’s és a Fitch több vezetője ellen piaci információkkal elkövetett visszaélés címén. A Standard & Poor’s már korábban „teljesen alaptalannak” nevezte a vádakat, de jelezte, hogy folytatja olaszországi tevékenységét.
A Fitch szerdai londoni közleményében szintén „példátlan és minden alapot nélkülöző manővernek” nevezte a jogi eljárást, közölte ugyanakkor azt is, hogy azonnali hatállyal csak formális elemzések közzétételére szűkíti az Olaszországgal kapcsolatos piaci kommunikációját. A cég felfüggeszti az olasz besorolásokat érintő konferenciák és telekonferenciák rendezését, a piaci szereplők és a sajtó megkereséseire pedig csak a már publikált formális elemzéseket fogja visszaidézni.
A Fitch szerint nem világos, hogy az olasz ügyészek miért ellenzik a törvényesen kialakított elemzői vélemények átlátható, megfelelő módon történő megosztását a piaccal. A Fitch Ratings tavaly ősszel leminősítette Olaszországot, decemberben a rontott osztályzatot további leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette, majd idén januárban két fokozattal ismét rontotta az olasz szuverén osztályzatot, amely jelenleg a cég minősítési listáján A mínusz, leminősítés lehetőségére utaló, negatív kilátással.
Szerdai londoni állásfoglalásában a Fitch Ratings közölte: ha nem kap megfelelő biztosítékokat arra, hogy a mostani jogi eljáráshoz hasonló incidensek nem ismétlődnek meg, akkor esetleg „újraértékeli” olaszországi tevékenységének jövőjét. A hitelminősítő teljes mértékben visszautasított minden olyan állítást, amely szerint bármiféle vétséget elkövetett volna.
A Fitch szerdai közleményéből kiolvashatóan az olaszországi eljárás azzal lehet kapcsolatban, hogy az olasz osztályzat tavaly decemberben bejelentett, negatív megfigyelésével egy időben a cég tudatta a piaci szereplőkkel, hogy leminősítés esetén egy vagy két fokozatú osztályzatrontásról lehet szó. A Fitch Ratings szerdán közölte, hogy saját eljárásrendjének és a vonatkozó törvényeknek megfelelően annak idején tájékoztatta erről az olasz kormányt is.
Londoni állásfoglalásában a hitelminősítő közölte azt is, hogy elemzőinek ezt követő, összes nyilvános kommentárja mindössze az olasz besorolásokkal kapcsolatban már addig is nyilvánosságra hozott értékelésekre utalt vissza. A Fitch Ratings a közlemény szerint nem érti, hogy ezeket a tényeket miként lehet piaci manipulációnak tekinteni.
A hitelminősítő szerint a céget érintő olasz hatósági állítások természetüknél fogva nagyon súlyos aggodalmakra adnak okot azzal kapcsolatban, hogy a hitelminősítő intézetek képesek lesznek-e a jövőben szakértői minőségű, hiteles vélemények közzétételére megfélemlítéstől és politikai nyomástól mentesen.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.