Fotó: Bone Ewald
2011. január 13., 09:212011. január 13., 09:21
Az infláció növekedéséhez főként az áfaemelés, valamint bizonyos élelmiszerek, az üzemanyagok, a dohányáru és a szolgáltatások járultak hozzá. 2010 sorban a negyedik év, amelyben a Román Nemzeti Bank (BNR) nem tudta tartani az inflációs célt, amely tavaly 3,5 százalék, plusz-mínusz 1 százalék volt. 2009-ben az éves infláció 4,74 százalékos volt, abban az évben a jegybank inflációs célkitűzése 2,5–4,5 százalék volt.
Tavaly egyébként a dohány 26,34 százalékos, illetve az üzemanyagok 15,38 százalékos drágulása járult hozzá a legnagyobb mértékben a fogyasztóiár-index növekedéséhez. Az üzemanyaggyártók szerint a fogyasztói árakat főként a kőolaj világpiaci ára, valamint a lej-dollár árfolyam befolyásolja. A kőolaj hordónkénti ára egyébként, miután 2008 nyarán elérte a 147 dolláros rekordszintet, az év végére 33 dollárra zuhant. 2009 elején a New York-i referenciaár mintegy 40 dollár volt, 2010 elejére azonban 80 dollárra nőtt. Jelenleg mintegy 91 dollár a kőolaj hordónkénti ára a világpiacon.
Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank vezetője azonban még novemberben kijelentette, a romániai piacon az üzemanyagok ára nem úgy alakul, ahogyan azt a vonatkozó tényezőknek befolyásolniuk kellene, a jegybank pedig nem érti, milyen mechanizmusok állnak az üzemanyaggyártók által bejelentett drágulások mögött. Emil Boc miniszterelnök pedig hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a kormány a piacgazdaságra jellemző ellenintézkedéseket hozhat, például különadókat vethet ki azokra az üzemanyaggyártókra, amelyek gyorsan és indokolatlanul emelik az üzemanyagok árát.
A kormányfő elmondta, kérte a versenytanácsot, hogy ellenőrizze: létezik-e monopóliumhelyzet az üzemanyagpiacon, egyben felkérte az Országos Adóhatóságot (ANAF), hogy ellenőrizze az üzemanyaggyártók profitját.
Az elmúlt évben a statisztikai hivatal által közzétett adatok értelmében a tojáson kívül minden élelmiszer drágult, a legnagyobb mértékben a burgonya. Több mint 10 százalékkal drágultak a zöldségek és zöldségkonzervek (22,48 százalék), a friss gyümölcsök (18 százalék), az olaj (21 százalék) és a méz (10,3 százalék). Az élelmiszereken kívül jelentősen drágult 2010-ben a hőenergia, amelynek ára 12 százalékkal emelkedett. A szolgáltatások közül 15,85 százalékkal drágultak a víz-, szennyvíz- és köztisztasági szolgáltatások, 15 százalékkal az egyéb szolgáltatások és 14 százalékkal a vasúti közlekedés.
Mint arról beszámoltunk, tavaly a központi bank többször is módosította inflációs előrejelzéseit, miután a kormány júliusban 19 százalékról 24 százalékra emelte az áfát. Mugur Isărescu, a nemzeti bank vezetője novemberben kijelentette, hogy a bank számításai szerint az áfaemelés az év végéig 2,4 százalékponttal emelheti az inflációt. Az infláció az egyik olyan feltétel, amely szerepel a Nemzetközi Valutaalap által koordinált 20 milliárd eurós hitelegyezményben. Az infláció ugyanakkor az egyik olyan konvergenciafeltétel, amelyet Romániának teljesítenie kell az eurózónához való csatlakozás érdekében.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.