Fotó: Ilusztráció
2012. július 17., 08:232012. július 17., 08:23
Bulgáriában egy ilyen kosárért a nyaralóknak naponta körülbelül 48 eurót kell fizetniük, míg Romániában ugyanezen termékek 53 euróba kerülnek. Ehhez képest Spanyolországban 65, Görögországban 72, Franciaországban 75 euróba kerül a szakemberek által összeállított üdülési csomag, a legdrágább pedig ilyen szempontból Horvátország 84 euróval. Az illetékesek rámutattak, Románia elsősorban annak köszönheti vezető pozícióját, hogy a cigaretta és a napvédő krémek jóval olcsóbbak a többi vizsgált állam áraihoz képest.
Ezzel szemben egyes termékek drágábbak, mint más országokban, például egy éttermi kétszemélyes vacsoráért, amely egy üveg bort is tartalmaz, a román tengerparton átlagosan 38 eurót kérnek el, így ez többe kerül, mint Portugáliában, Görögországban vagy Cipruson, ahol a nyaralóknak körülbelül 30 eurót kell fizetniük.
A legdrágább, 2,7 euróba kerülő kávét a Görögországban és Cipruson üdülők fogyaszthatják, míg a legkevesebbet, 0,86 eurót Bulgáriában kell fizetni.
Egy üveg helyi sör Romániában a legolcsóbb (1,36 euró), a legmagasabb árral (4,87 euró) pedig szintén Görögországban lehet találkozni. Egy másfél literes ásványvíz a romániai üzletekben 0,78 euró, Olaszországban azonban már 1,6 euróba kerül. A napvédő krémek Romániában átlagosan 5 euróért vásárolhatók meg, Bulgáriában ezért már 9 eurót is elkérhetnek, Görögországban pedig 13 euróba is kerülhet a termék. Hasonló a helyzet a cigarettával, míg a hazai üzletekben egy csomag átlagos ára 2,7 euró, Portugáliában vagy Cipruson a nyaralóknak 4,8 eurót kell fizetniük káros szenvedélyükért.
Amint az adatokból kiderült, Romániában olcsóbban nyaralhatnak a turisták, ennek ellenére az elmúlt években olyannyira kevés külföldi üdülő érkezett a hazai tengerpartra, hogy számuk sok esetben a statisztikákban sem jelenik meg. Az Utazási Irodák Országos Egyesületének (ANAT) becslése szerint a más országból a Fekete-tenger partjára érkező nyaralók száma évente mintegy 25 ezerre tehető.
Tavaly egyébként a romániai szállodákban összesen közel 7 millió turista szállt meg, közülük 5,5 millióan belföldről érkeztek, 1,5 millió személy pedig külföldi turista volt. Bulgáriába ugyanakkor tavaly 8,7 millióan érkeztek külföldről üdülés céljából, közülük 1,5 millióan Romániából, Görögország 16 millió turistájából pedig 1,1 millió volt román állampolgár. A listavezető Törökország, ahol 2011-ben 31 millióan szálltak meg, ebből azonban csak 390 ezren érkeztek Romániából.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.