Nőhet az áfa? Tánczos Barna pénzügyminiszter nem zárta ki egyértelműen a lehetőséget
Fotó: RMDSZ
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
2025. január 12., 10:342025. január 12., 10:34
„Vizsgáljuk az áfaemelés, a jövedelemadó és az egészségbiztosítás kombinálásának lehetőségét” – mondta Tánczos Barna pénzügyminiszter szombaton este az observatornews.ro szerint.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
„Jövő héten kezdünk tárgyalásokat a Bizottsággal és a minisztérium szakembereivel. Az adóreform során minden lehetőségnek az asztalon kell lennie. Legyen elég időnk a változások bejelentésére, hogy a gazdasági környezet felkészülhessen. A munka mefadóztatásának és minden adóváltoztatásnak a bevételek fokozatos növelését is jelentenie kell, beleértve a jobb behajtást” – mondta Tánczos Barna.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
A miniszter csütörtök este még azt mondta, hogy „nem kerül szóba az áfa emelése”, és „a jövedelemadó módosítása sem”.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.
Az év elején a kormány eltörölte az egyes ágazati adókedvezményeket, csökkentette a mikrovállalkozásokra vonatkozó küszöböt és megemelte az osztalékok adóját. Ezeket az Európai Bizottság javasolta. A költségvetési hatás 7 milliárd lej. Az adóreformtól azonban csaknem háromszor ekkora többletbevételt várnak. A társasági adó 19%-ra emelése, az áfa, a munka- és az ingatlanadó a javasolt, de még végre nem hajtott intézkedések közé tartoznak.
Mint arról beszámoltunk, Tánczos Barna szerint a tavalyi költségvetési hiány eléri a 8,6 százalékot.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a „kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – mondta a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter pénteken bejelentette, hogy körülbelül két hónap múlva indul új beruházási program az állattenyésztők számára.
Rossz év volt 2024 az elektromos autók számára, de a hibridek nagyon jól zártak, és a közeljövő is szépen csenghet főleg a teljesen hibrid, részben pedig a konnektoros kategóriának.
Április 1-jétől emeli a bukaresti pénzügyminisztérium a cigaretta jövedéki adóját.
Büszkék lehetünk az erdélyi gazdaságfejlesztési program eredményeire, mert meghaladja a 300 milliárd forintot azoknak a fejlesztéseknek az összértéke, amelyek Romániában, zömében Erdélyben valósultak meg az utóbbi években – jelentette ki Magyar Levente.
A kormány 440 millió eurót különít el a Start-Up Nation program negyedik kiírására – jelentette be a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A BYD idén hivatalosan is belép a romániai piacra, a legnagyobb kínai autógyártó célja pedig nem kevesebb, mint hogy öt éven belül túlszárnyalja a Daciát – adta hírül a ProMotor.
2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.
Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.
Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
szóljon hozzá!