Nőhet az áfa? Tánczos Barna pénzügyminiszter nem zárta ki egyértelműen a lehetőséget
Fotó: RMDSZ
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
2025. január 12., 10:342025. január 12., 10:34
„Vizsgáljuk az áfaemelés, a jövedelemadó és az egészségbiztosítás kombinálásának lehetőségét” – mondta Tánczos Barna pénzügyminiszter szombaton este az observatornews.ro szerint.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
„Jövő héten kezdünk tárgyalásokat a Bizottsággal és a minisztérium szakembereivel. Az adóreform során minden lehetőségnek az asztalon kell lennie. Legyen elég időnk a változások bejelentésére, hogy a gazdasági környezet felkészülhessen. A munka mefadóztatásának és minden adóváltoztatásnak a bevételek fokozatos növelését is jelentenie kell, beleértve a jobb behajtást” – mondta Tánczos Barna.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
A miniszter csütörtök este még azt mondta, hogy „nem kerül szóba az áfa emelése”, és „a jövedelemadó módosítása sem”.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.
Az év elején a kormány eltörölte az egyes ágazati adókedvezményeket, csökkentette a mikrovállalkozásokra vonatkozó küszöböt és megemelte az osztalékok adóját. Ezeket az Európai Bizottság javasolta. A költségvetési hatás 7 milliárd lej. Az adóreformtól azonban csaknem háromszor ekkora többletbevételt várnak. A társasági adó 19%-ra emelése, az áfa, a munka- és az ingatlanadó a javasolt, de még végre nem hajtott intézkedések közé tartoznak.
Mint arról beszámoltunk, Tánczos Barna szerint a tavalyi költségvetési hiány eléri a 8,6 százalékot.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a „kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – mondta a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!