Tavaly Romániában voltak a harmadik legolcsóbbak az új lakások
Fotó: Bálint Eszter
Európai viszonylatban Bosznia-Hercegovina és Görögország után Romániában voltak a harmadik legolcsóbbak az új lakások 2023-ban, négyzetméterenkénti áruk a 2022-es 1461 euróról 1504 euróra nőtt – derül ki a Deloitte elemzéséből, amely 24 ország lakáspiacát vizsgálta.
2024. augusztus 07., 13:182024. augusztus 07., 13:18
Az elemzés szerint változatlanul Ausztriában a legmagasabbak a lakásárak, 2023-ban 4920 euróba került egy négyzetméter; ezt Németország (4700 euró/négyzetméter) és Franciaország (4538 euró/négyzetméter) követte a sorban.
A 24 vizsgált országból 15-ben nőtt tavaly az új lakások átlagára 2022-höz képest, a legjelentősebb mértékben Magyarországon (13,3 százalékkal) és Lengyelországban (12,2 százalékkal). A legnagyobb árcsökkenést Olaszországban (mínusz 10,7 százalék), Dániában (mínusz 3,8 százalék), Norvégiában (mínusz 3,5 százalék) és az Egyesült Királyságban (mínusz 3,3 százalék) jegyezték.
Ezzel Románia a negyedik helyen áll Dánia (4,7 évnyi bruttó átlagfizetés), Norvégia (4,8) és Olaszország (5,3) után. A legkevésbé megfizethető országok Csehország és Szlovákia voltak, ahol 13,3, illetve 12,7 évnyi átlagbérre volt szükség egy új lakás megvásárlásához.
A legdrágább európai városok listáját továbbra is Párizs vezeti, ahol az új lakások négyzetméterenkénti átlagára 14 900 euró volt. Ezt München (10 900 euró/négyzetméter) és London (8018 euró/négyzetméter) követte a sorban.
Az Agerpres hírügynökség által szemlézett elemzés rávilágít: Románia azon kevés európai országok közé tartozik, ahol nem a főváros a legdrágább: hasonló helyzetben van még Belgium, ahol Antwerpenben a legdrágábbak a lakások, Olaszországban Milánóban, Németországban Münchenben, Spanyolországban pedig Barcelonában a legmagasabbak az árak.
Az év első öt hónapjában 21,5 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Három szoba, két erkély, modern bútor – mindez egy nemrég felújított panelházban, és mindössze 12 500 euróért megvásárolható egy erdélyi városban – irányította rá a figyelmet a Fanatik.ro portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
szóljon hozzá!