Jó hírek a roncsprogram háza táján. Ezentúl nem kell érvényes műszaki vizsga a leadott autóknak
Fotó: Gergely Imre
A kormány legutóbbi ülésén elfogadta a roncsautó és a roncsautó plusz program finanszírozását. Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter a hétvégén bejelentette: eltörlik azt az előírást, amely alapján mostanáig csak olyan nyolcévesnél öregebb autót lehetett leadni a roncstelepre az új személygépkocsi vásárlásánál kedvezményt biztosító utalványért, amelynek érvényes műszaki vizsgája van.
2019. április 02., 09:062019. április 02., 09:06
2019. április 02., 09:252019. április 02., 09:25
Eltörli a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram megszorítását, amely szerint csak olyan nyolcévesnél öregebb autókat lehet leadni a roncstelepre az új személygépkocsik vásárlásánál kedvezményt biztosító utalványokért, amelyeknek érvényes műszaki vizsgájuk van.
Mindezt Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter jelentette be a hétvégén. Mint mondta, miniszteri rendeletet adott ki a témában. „Ha valakinek ott van a régi autója az udvaron, miért fizetne be egy pluszilletéket, ha elviheti és leadhatja, hogy új személygépkocsit vásárolhasson” – érvelt a zöldtárca vezetője egy televíziós interjúban.
„A mi érdekünk, hogy mindenhonnan – a parkolókból, az emberek udvaráról – elvitessük a régi autókat. Nincs szükség arra, hogy akadályozzuk ezt a rendszert, ami régóta működik” – tette hozzá.
A szociálliberális kabinet amúgy pénteki ülésén fogadta el a Környezetvédelmi Alap (AFM) költségvetését, amelyből egyebek mellett a roncsautóprogram és a roncsautó plusz finanszírozását is biztosítják. Előbbire 322 millió lej, utóbbira 93 millió lej jut.
„Idén is folytatjuk a leghosszabb életű kormányprogramot, a hagyományos roncsautóprogramot, ami idén már a 15. kiadásánál tart.
Folytatódik a roncsautó plusz program is, amelyből az elektromos és hibridautók vásárlását finanszírozzuk összesen 93 millió lej értékben. Egy nagy sikerű programról beszélünk, ami európai uniós viszonylatban a legtartalmasabb ökoutalványt biztosítja – mintegy 10 000 eurót a 100 százalékban elektromos meghajtású autókra” – hangsúlyozta Viorica Dăncilă miniszterelnök a kormányülésen.
A hivatalos bejelentések szerint ha valaki leadja a még üzemképes, nyolc évnél régebbi gépkocsiját, idén is egy 6500 lej értékű utalványt kap. Ehhez ökobónuszok is járnak: ha a megvásárolni szándékozott új autó kilométerenként legtöbb 95 gramm szén-dioxidot bocsát ki, akkor 1500, ha pedig hibridautó, akkor 2500 lej a bónusz értéke.
Tavaly első körben 27 ezer értékjegyet bocsátottak az érdeklődők rendelkezésére, majd a kormány növelte a program költségvetését, így a kiosztott értékjegyek száma elérte a rekordnak számító 50 ezret, és ezt akarják tartani idén is. A roncsautó plusz program sikerét jelzi ugyanakkor, hogy míg 2016-ban mindössze 150 elektromos vagy hibrid meghajtású gépjárművet vásároltak Romániában e kezdeményezés révén, 2018-ban több mint 1400-ra nőtt ez a szám.
Jelenleg különben 6,4 millió autó szeli a romániai utakat, amelyek közül kevesebb mint 550 ezer fiatalabb 5 évesnél, 3 millió pedig öregebb 15 évesnél.
További zöldprojektek
Idén is folytatódik a háztartási gépek tavaly elrajtolt, rendkívül népszerű roncsprogramja: a 2019-es év folyamán a polgárok 40 millió lejes keretre pályázhatnak, hogy lecseréljék régi háztartási gépeiket energiatakarékosabbakra. A hivatalos bejelentések szerint ugyanakkor napelemek felszerelésére is meghirdetnek kormányprogramot, amire 600 millió lejt szánnak.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!