Fotó: Pixabay.com
Több mint egymillió eurós bevételt generálna a román államkasszának, ha a kormány 10 ezerrel növelné az Európai Unión kívülről alkalmazható munkaerő létszámát – áll egyebek mellett egy határozattervezet indoklásában.
2019. július 21., 12:362019. július 21., 12:36
2019. július 21., 12:422019. július 21., 12:42
A kormány 10 ezer fővel szeretné növelni az Európai Unión kívülről az idei év folyamán behozható külföldi munkaerő létszámát – szerepel az Economica.net gazdasági hírportál birtokába jutott kormányhatározat-tervezetben.
Az idei amúgy immár a harmadik év, amikor a kormány elismeri, hogy nem látott méreteket ölt a munkaerőhiány Romániában, emiatt javaslatot tesz arra, hogy a vállalkozók külföldről próbáljanak meg alkalmazottakat csábítani. Mint ismeretes,
Az általuk hátrahagyott űrt viszont a vállalkozók kénytelenek pótolni, így merült fel a „munkaerőimport”. A cégvezetők azonban nem hozhatnak be saját szakállra vietnami vagy éppen maláj dolgozókat, a mindenkori kormány határozza meg minden év végén, hogy a következő esztendőben hány Európi Unión kívülről érkező kaphat munkavállalási engedélyt.
A vállalkozók pedig keveslik az idei keretet, csak a turizmusban érdekelt munkáltatók azt mondják, hogy 50 ezer alkalmazott hiányzik az ágazatban, és nem találnak a helyi piacon senkit, akit felvehetnének. A kormány az idei évre 20 ezer, Unión kívülről érkező munkavállaló alkalmazását tette lehetővé, 5000-rel többet, mint 2018-ban. A kiszivárgott tervezet ezt a számot emelné meg 10 ezerrel, 30 ezerre.
Amúgy a kormányzati paradigmaváltás 2017-ben kezdődött el. 2014. és 2016. között a jóváhagyott szám nem változott, évi 5500 volt. Az eredeti kormányhatározat 2017-re is ezt a számot irányozta elő, ám premierként 2017. október 26-án a kormány bejelentette, 3 ezerrel növeli az Unión kívülről alkalmazható személyek számát. 2018-ban is emelt a kereten, végül az év folyamán 15 ezer külföldi foglalkoztatása vált lehetővé.
Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) legfrissebb adatai szerint
A kormányhatározat-tervezet kidolgozói ilyen körülmények között úgy számolnak, hogy több mint egymillió eurós bevételt generálna a román államkasszának, ha a kormány 10 ezerrel növelné az Európai Unión kívülről alkalmazható munkaerő létszámát az idei évre.
Kik vállalnak munkát Romániában?
2017-ben az Európai Unión kívülről Romániába érkezett külföldi munkaerő életkora 18 és 34 év között változott, a többségük pedig Kínából, Törökországból, a Fülöp-szigetekről és Vietnamból érkezett – közölte az Economica.net gazdasági hírportál megkeresésére a Bevándorlási Főfelügyelőség.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
1 hozzászólás