Fotó: Pixabay.com
Több mint egymillió eurós bevételt generálna a román államkasszának, ha a kormány 10 ezerrel növelné az Európai Unión kívülről alkalmazható munkaerő létszámát – áll egyebek mellett egy határozattervezet indoklásában.
2019. július 21., 12:362019. július 21., 12:36
2019. július 21., 12:422019. július 21., 12:42
A kormány 10 ezer fővel szeretné növelni az Európai Unión kívülről az idei év folyamán behozható külföldi munkaerő létszámát – szerepel az Economica.net gazdasági hírportál birtokába jutott kormányhatározat-tervezetben.
Az idei amúgy immár a harmadik év, amikor a kormány elismeri, hogy nem látott méreteket ölt a munkaerőhiány Romániában, emiatt javaslatot tesz arra, hogy a vállalkozók külföldről próbáljanak meg alkalmazottakat csábítani. Mint ismeretes,
Az általuk hátrahagyott űrt viszont a vállalkozók kénytelenek pótolni, így merült fel a „munkaerőimport”. A cégvezetők azonban nem hozhatnak be saját szakállra vietnami vagy éppen maláj dolgozókat, a mindenkori kormány határozza meg minden év végén, hogy a következő esztendőben hány Európi Unión kívülről érkező kaphat munkavállalási engedélyt.
A vállalkozók pedig keveslik az idei keretet, csak a turizmusban érdekelt munkáltatók azt mondják, hogy 50 ezer alkalmazott hiányzik az ágazatban, és nem találnak a helyi piacon senkit, akit felvehetnének. A kormány az idei évre 20 ezer, Unión kívülről érkező munkavállaló alkalmazását tette lehetővé, 5000-rel többet, mint 2018-ban. A kiszivárgott tervezet ezt a számot emelné meg 10 ezerrel, 30 ezerre.
Amúgy a kormányzati paradigmaváltás 2017-ben kezdődött el. 2014. és 2016. között a jóváhagyott szám nem változott, évi 5500 volt. Az eredeti kormányhatározat 2017-re is ezt a számot irányozta elő, ám premierként 2017. október 26-án a kormány bejelentette, 3 ezerrel növeli az Unión kívülről alkalmazható személyek számát. 2018-ban is emelt a kereten, végül az év folyamán 15 ezer külföldi foglalkoztatása vált lehetővé.
Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) legfrissebb adatai szerint
A kormányhatározat-tervezet kidolgozói ilyen körülmények között úgy számolnak, hogy több mint egymillió eurós bevételt generálna a román államkasszának, ha a kormány 10 ezerrel növelné az Európai Unión kívülről alkalmazható munkaerő létszámát az idei évre.
Kik vállalnak munkát Romániában?
2017-ben az Európai Unión kívülről Romániába érkezett külföldi munkaerő életkora 18 és 34 év között változott, a többségük pedig Kínából, Törökországból, a Fülöp-szigetekről és Vietnamból érkezett – közölte az Economica.net gazdasági hírportál megkeresésére a Bevándorlási Főfelügyelőség.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
1 hozzászólás