Fotó: Pixabay.com
Több mint egymillió eurós bevételt generálna a román államkasszának, ha a kormány 10 ezerrel növelné az Európai Unión kívülről alkalmazható munkaerő létszámát – áll egyebek mellett egy határozattervezet indoklásában.
2019. július 21., 12:362019. július 21., 12:36
2019. július 21., 12:422019. július 21., 12:42
A kormány 10 ezer fővel szeretné növelni az Európai Unión kívülről az idei év folyamán behozható külföldi munkaerő létszámát – szerepel az Economica.net gazdasági hírportál birtokába jutott kormányhatározat-tervezetben.
Az idei amúgy immár a harmadik év, amikor a kormány elismeri, hogy nem látott méreteket ölt a munkaerőhiány Romániában, emiatt javaslatot tesz arra, hogy a vállalkozók külföldről próbáljanak meg alkalmazottakat csábítani. Mint ismeretes,
Az általuk hátrahagyott űrt viszont a vállalkozók kénytelenek pótolni, így merült fel a „munkaerőimport”. A cégvezetők azonban nem hozhatnak be saját szakállra vietnami vagy éppen maláj dolgozókat, a mindenkori kormány határozza meg minden év végén, hogy a következő esztendőben hány Európi Unión kívülről érkező kaphat munkavállalási engedélyt.
A vállalkozók pedig keveslik az idei keretet, csak a turizmusban érdekelt munkáltatók azt mondják, hogy 50 ezer alkalmazott hiányzik az ágazatban, és nem találnak a helyi piacon senkit, akit felvehetnének. A kormány az idei évre 20 ezer, Unión kívülről érkező munkavállaló alkalmazását tette lehetővé, 5000-rel többet, mint 2018-ban. A kiszivárgott tervezet ezt a számot emelné meg 10 ezerrel, 30 ezerre.
Amúgy a kormányzati paradigmaváltás 2017-ben kezdődött el. 2014. és 2016. között a jóváhagyott szám nem változott, évi 5500 volt. Az eredeti kormányhatározat 2017-re is ezt a számot irányozta elő, ám premierként 2017. október 26-án a kormány bejelentette, 3 ezerrel növeli az Unión kívülről alkalmazható személyek számát. 2018-ban is emelt a kereten, végül az év folyamán 15 ezer külföldi foglalkoztatása vált lehetővé.
Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) legfrissebb adatai szerint
A kormányhatározat-tervezet kidolgozói ilyen körülmények között úgy számolnak, hogy több mint egymillió eurós bevételt generálna a román államkasszának, ha a kormány 10 ezerrel növelné az Európai Unión kívülről alkalmazható munkaerő létszámát az idei évre.
Kik vállalnak munkát Romániában?
2017-ben az Európai Unión kívülről Romániába érkezett külföldi munkaerő életkora 18 és 34 év között változott, a többségük pedig Kínából, Törökországból, a Fülöp-szigetekről és Vietnamból érkezett – közölte az Economica.net gazdasági hírportál megkeresésére a Bevándorlási Főfelügyelőség.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
1 hozzászólás