Fotó: Gov.ro
Még folyamatban van az egyes minisztériumok költséglefaragási terveinek kidolgozása, a kormány csak ezeknek az összesítése után dönt a takarékossági intézkedésekről – jelentette ki szerdán Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
2023. április 13., 08:302023. április 13., 08:30
A Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján a kormányszóvivő emlékeztetett arra, hogy a miniszterelnök ígérete szerint a kiadáscsökkentések nem fogják érinteni a közalkalmazottak bérét. Az Agerpres szerint felidézte, hogy a kormány tavaly tavasszal is vezetett be takarékossági intézkedéseket, de a beruházásokra szánt 90 milliárd lejes keretet nem csökkentette, mint ahogy az idei beruházásokra szánt 110 milliárd lejhez sem készül hozzányúlni.
Jelenleg folyamatban van az egyes minisztériumok költséglefaragási terveinek kidolgozása, és ezek összegzése után dönt a Ciucă-kabinet a takarékossági intézkedésekről – magyarázta a szóvivő.
Nicolae Ciucă kormányfő hétfőn április 12-ig adott határidőt a minisztereknek a költséglefaragási terveik kidolgozására. Utóbb a kormányszóvivő pontosított a korábbi nyilatkozatán. Dan Cărbunaru közölte, hogy a kormány a közvetkező ülésén fogja elemezni az egyes minisztériumok költségcsökkentési terveit. Hozzátette, hogy a minisztériumok nagy része be is nyújtotta a miniszterelnök által megszabott határidőre az elképzeléseit.
Politikai források szerint a belügyminisztérium 650 millió lejes, a kutatási minisztérium pedig 160 millió lejes kiadáslefaragást tervez.
A kormánykoalíció úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd lejes „karcsúsítást” hajt végre a konszolidált általános költségvetésen – közölte kedden Adrian Câciu pénzügyminiszter. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy ez nem költségvetés-kiigazítás lesz.
Álhírnek nevezte a szenátus ügyvivő elnöke, Alina Gorghiu azt az információt, amely szerint a kormány a közalkalmazottak létszámának csökkentését vagy bérük lefaragását tervezi.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!