Fotó: Gov.ro
A kormánykoalíció úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd lejes „karcsúsítást” hajt végre a konszolidált általános költségvetésen – közölte kedden Adrian Câciu pénzügyminiszter. A tárcavezető ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez nem költségvetés-kiigazítás lesz, hanem „intézkedési terv”, amely nem irányoz elő sem bércsökkentést, sem elbocsátásokat, és nem avatkoznak be sem a beruházásokba, sem az európai alapokból vagy a PNRR-ből finanszírozott projektekbe.
2023. április 11., 21:192023. április 11., 21:19
2023. április 11., 21:352023. április 11., 21:35
Câciu tévesnek nevezte azt a kifejezést, hogy „lyuk” lenne a költségvetésben. Kifejtette, az első negyedévi költségvetési bevételek 4,7 milliárd lejjel maradnak el a tervezettől, mert egyes adókat – például a profitadót – csak az első félév vége felé fognak befizetni. A miniszter ismertetése szerint a helyzetet kielemezve a miniszterelnök és a koalíció vezetői úgy döntöttek, hogy körülbelül 20 milliárd lejes karcsúsítást hajtanak végre a konszolidált általános költségvetésen.
A szociáldemokrata (PSD) pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a miniszterelnök arra kérte minisztereit, hogy szerdáig álljanak elő javaslatokkal azokról a kiadásokról, amelyekről le lehetne mondani. „Lássuk, ki mit javasol, kielemezzük, kidolgozunk egy cselekvési tervet, és hozunk egy pénzügyi-költségvetési intézkedéseket tartalmazó kormányrendeletet” – mondta Câciu, hozzátéve, hogy az általa vezetett minisztérium legkésőbb szerdán továbbítja javaslatait a miniszterelnöknek.
Kijelentette, nem költségvetés-kiigazítást terveznek, hanem „pénzügyi-költségvetési intézkedésekről szóló rendeletet”, amely 20 milliárd lejes megtakarítást eredményez az általános konszolidált költségvetésben. Adrian Câciu azt ígérte, hogy nem fognak lefaragni az állami alkalmazottak fizetéséből, nem lesznek elbocsátások, és nem avatkoznak be sem a beruházásokba, sem az európai alapokból vagy az országos helyreállítási alapból finanszírozott projektekbe.
Azt is bejelentette, hogy a fizetéseket befagyasztják mindaddig, amíg elfogadják a bértörvény olyan irányú módosításait, amelyekkel teljesítik az országos helyreállítási terv erre vonatkozó, júniusi határidejű mérföldkövét.
{K2}
Arra a kérdésre, hogy a tervezett intézkedések érintik-e a közalkalmazottaknak járó bérpótlékokat, Adrian Câciu azt mondta, a bértörvény szerint a pótlékok nem haladhatnak meg bizonyos százalékot, és az idők során megtörtént, hogy eltértek ettől a rendelkezéstől. Úgy fogalmazott, a személyzeti kiadásokon belül lehet megtakarításokat elérni bércsökkenések és elbocsátások nélkül is, és „esetleg” anélkül is, hogy ez érintené a pótlékokat.
Câciu kifejtette, „minden megoldás terítéken van”, és a karcsúsítás nem lesz feltétlenül egyforma minden hitelutalványozó esetében, „egyeseknél meredekebb lehet, másoknál kevésbé”.
Bár Nicolae Ciucă kormányfő a napokban még arról beszélt, nem forog veszélyben a közszolgák bére a költségvetési pénzek megcsappanása miatt, Marcel Boloş miniszter szombaton előrebocsátotta: vagy a közszolgák fizetését vagy a létszámukat le kell faragni.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!