Fotó: Veres Nándor
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken ismertetett Eurostat-elemzés szerint 2021-ben európai uniós szinten Romániában voltak a legolcsóbbak a termékek és szolgáltatások: az árak összesítve 45 százalékkal voltak alacsonyabbak az EU-s átlagnál.
2023. január 20., 11:022023. január 20., 11:02
Bulgáriában 44, Lengyelországban 40, Magyarországon pedig 32 százalékkal kerültek kevesebbe a vizsgált termékek és szolgáltatások egy háztartásnak az uniós átlaghoz képest. Az Eurostat összehasonlítása úgy készült, hogy megvizsgálták, egy-egy országban mennyibe került ugyanaz a termék- vagy szolgáltatáscsomag, pontosabban egyazon pénznem (euró) hány egységébe.
– összegezte pénteken az INS az Eurostat vásárlóerő-paritást vizsgáló (nemcsak a GDP-t, hanem az országonként különböző árakat is figyelembe vevő) elemzését.
Részletekbe menően Románia a legolcsóbb tagállamnak számít az élelmiszerek és a nem alkoholos italok piacán, ahol az uniós átlag csupán 70 százalékát mérték. Ugyanakkor a kikapcsolódás és kultúra (63 százalék), illetve a szállítás (69) terén is Románia a legolcsóbb uniós ország. Bulgária számos egyéb területen listavezető: a szomszédos országban kerülnek a legkevesebbe az alkoholos és dohányipari termékek, a ruházat és lábbelik, a vendéglátóipari szolgáltatások, a bútorok és háztartási cikkek, illetve a rezsiköltségek (víz, villany, gáz és egyéb energiaforrások).
A másik póluson – az átlag költségeket tekintve – a már említett legdrágább államot, Írországot (ahol 44 százalékkal haladták meg az árak az uniós átlagot) Dánia (43), Luxemburg (36) és Svédország (30) követi. Írországban például óriásiak a rezsiköltségek (az átlagnál 94 százalékkal magasabbak), illetve az alkoholos és dohánytermékek ára is (108 százalék, tehát több mint duplája az átlagárnak).
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!