Fotó: Pixabay
Óriási különbségek rajzolódnak ki az országok között, ha azt vesszük górcső alá, hogy az átlagbérrel számolva hány évre lenne szükség az első egymillió euró megkereséséhez. Van, ahol alig több mint 15 évre, máshol viszont 600 évnél is tovább kellene dolgozni ennyi pénzért.
2023. április 17., 12:042023. április 17., 12:04
Átlagfizetéssel számolva a svájciak keresnék meg a leggyorsabban – alig több mint 15 év alatt – az első milliójukat, míg Romániában több mint 100 évbe telik – derül ki a Picodi platform elemzéséből.
„A sok éve szakmailag aktív emberek ritkán gondolnak arra, hogy mennyi pénzt kerestek ezalatt az idő alatt” – állítják a platform képviselői, akik kiszámolták, hogy a jelenlegi átlagfizetés mellett hány évnyi munka szükséges ahhoz, hogy a különböző országokban egymillió eurót keressenek. A rangsorba 102 országot vettek fel.
A második helyen Szingapúr áll 18 évvel és 2 hónappal. A luxemburgi állampolgároknak 4 hónappal tovább kell dolgozniuk – 18 év és 6 hónap. Az Amerikai Egyesült Államok és Izland 21 év és 3 hónappal, illetve 22 év és 5 hónappal kerül még be az első ötbe.
Ezzel az eredménnyel Románia olyan országokat előzött meg, mint Panama (2 év és 5 hónap), Mexikó (11 év és 7 hónap) és Bosznia-Hercegovina (23 év).
Románia és Horvátország (44. hely – 87 év és 4 hónap) között pedig 30 év és 1 hónap a különbség.
Egy millió euróhoz több mint 500 évnyi munkára lenne szükség Nigériában (554 év), Ugandában (559 év és 8 hónap), Egyiptomban (646 év és 8 hónap) és Pakisztánban (664 év és 6 hónap).
„A nettó átlagbérekre vonatkozó adatok a Numbeótól (a világ egyik legnagyobb, statisztikai adatokat gyűjtő oldala – szerk. megj.) származnak, ahol világszerte több ezer felhasználó figyeli a béreket havi felméréseken keresztül. A valutaátváltáshoz a Google Finance 2023 márciusára vonatkozó átlagos árfolyamadatait használtuk” – közölték a Picodi képviselői.
azok szerint ugyanis 2023 februárjában a nettó átlagbér 4270 lej volt Romániában, ami 16 lejjel (+0,4%) több mint 2023 januárjában. Ez azt jelenti, hogy egy romániai munkavállaló körülbelül 864 eurót keres havonta, tehát 10 372 eurót évente. Ilyen körülményke között az 1 millió eurós küszöböt 96 év alatt lehet elérni.
Idén februárban januárhoz viszonyítva 0,4 százalékkal (16 lejjel) 4270 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában; 2022 második hónapjához képest 14,8 százalékos a növekedés – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 6845 lej volt.
Míg korábban tabunak számított, ma már egyre több munkáltató hozza nyilvánosságra azt, hogy milyen fizetéseket adnak alkalmazottainak.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!