A pénzbeni jövedelem háztartásonként átlagosan havi 6644 lejt (személyenként 2659 lejt) tett ki
Fotó: Haáz Vince
A múlt évben 7175 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme és 2872 lej az egy főre jutó bevétel; ez 11, illetve 11,5 százalékos növekedést jelent a 2022-es évhez képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. június 11., 09:292024. június 11., 09:29
Az Agerpres által idézett tájékoztatás szerint a háztartások átlagos havi költsége 6223 lej (személyenként 2491 lej) volt 2023-ban. Ez az összeg a háztartások bevételének 86,7 százalékát tette ki, és 612 lejjel meghaladta a 2022-es átlagos havi költséget.
Ez 10,8, illetve 13 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
A bérek és a hozzájuk kapcsolódó egyéb bevételek átlagos összege havi 4794 lej volt, és ezek képezték a háztartások összes jövedelmének 66,8 százalékát. Emellett a szociális ellátásokból származó jövedelem (20,4 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (7,4 százalék) is hozzájárult a háztartások összjövedelméhez.
Tíz megyében több mint 20 százalékkal, öt megyében viszont 10 százaléknál is lassúbb ütemben nőtt a nettó átlagbér 2024 februárjára az egy évvel korábbi szinthez képest – irányította rá a figyelmet friss elemzésében a Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál.
Lakóhely szerinti lebontásban a városi háztartások havi jövedelme átlagban 7961 lej volt a múlt évben 1,3-szor nagyobb a vidéki háztartásokénál.
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 72,8 százalékát, vidéken ez az arány 15,7 százalékponttal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken a jövedelem 21,6 százalékát adták, városon ennél 1,9 százalékponttal kevesebbet. A természetbeni jövedelem az összbevétel 12,4 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 2,9-szer nagyobb a városon jegyzettnél.
A háztartások kiadásainak 62 százalékát (3860 lej) a fogyasztási kiadások tették ki a múlt évben, 31,7 százalékát (1974 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 2,1 százalékát (129 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások).
Márciusban februárhoz képest 309 lejjel (6,3 százalékkal) 5185 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte az Országos Statisztikai Intézet . A bruttó átlagbér 8502 lej volt, 512 lejjel (6,4 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!