Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu kormányfő péntek este Szatmárnémetiben kijelentette, hogy Románia továbbra is szolidáris Ukrajnával, biztosítja az ukrán gabona tranzitját, de nem engedi meg, hogy a termék az ország területén maradjon. Ezt a mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek viszont cáfolják.
2024. január 27., 15:232024. január 27., 15:23
2024. január 27., 15:272024. január 27., 15:27
Marcel Ciolacu kormányfő Szatmárnémetiben leszögezte, hogy a kormány biztosítja az ukrán gabona tranzitját, és gondoskodik arról, hogy ,,egyetlen szem” se maradjon Románia területén.
– jelentette ki. Hozzátette: azt viszont senki ne várja el tőle, hogy ,,megkövezze” az ukránokat. ,,Ők egy bajban lévő nép. Nem ők támadták meg Oroszországot” – fogalmazott a miniszterelnök.
Kijelentette, hogy Románia ,,megtanulta a leckét Oroszországgal kapcsolatban”, és a külpolitikája révén távol tudta tartani ezt az országot. ,,Én semmiben sem hiszek abból, ami Oroszországból jön” – jegyezte meg a román miniszterelnök az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint.
Az ukrajnai gabonával kapcsolatos korábbi miniszterelnöki kijelentésekre reagálva Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája elnöke, és a négy legerősebb gazdaszervezet társulásából létrejött Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC) soros elnöke a Krónikának a napokban elmondta, hogy
Mivel egységes uniós piacról beszélünk, a román érdekvédelmi szövetség vezetője szerint jelentős mennyiségű ukrán gabona és feldolgozott termékek is óhatatlanul bekerültek a romániai piacra, súlyos illojális konkurenciát okozva a hazai termelők számára.
A falugazdász szerint nagy a baj a mezőgazdaságban, az utóbbi három esztendő anyagilag kizsigerelte a termelőket. A detrehemtelepi szakemberrel „földközelből” vettük számba azokat a gondokat, bajokat, amelyek az országos gazdamegmozdulásokat okozták.
Nem tartja jó megoldásnak a négy legnagyobb gazdaérdekvédelmi szervezetet tömörítő Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség elnöke, Nicu Vasile, hogy a kormány a gazdatüntetések kapcsán külön-külön tárgyal számtalan gazdaszervezettel.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Csaknem 900 millió lejjel egészíti ki a mezőgazdasági minisztérium költségvetését a kormány a szerdai ülésen.
Év végéig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) díjának korlátozása.
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
Bevezeti a bankkártyás vonatjegyvásárlás lehetőségét a járatokon az ország legnagyobb magánvasút-társasága. Az erdélyi alapítású vállalat szerelvényein felszállás után, a kalauznál is vonatjegyet lehet váltani elektronikus fizetéssel.
Kanada azt a feltételt szabta egy, a cernavodai atomerőmű új blokkjainak megépítéséhez szükséges hitel folyósításához, hogy Románia Ukrajnába és Moldovába is exportáljon az ott megtermelt áramból – derült ki kedden.
szóljon hozzá!