A pálinka mint termék földrajzi oltalma kapcsán a nyár folyamán egyeztetések várhatóak – közölte pénteken a Krónika megkeresésére a magyar földművelésügyi minisztérium sajtóosztálya, az illetékesek pedig éppen erre hivatkozva azt kérték lapunktól, hogy az egy nappal korábban feltett kérdésekre térjünk vissza a nyár végén.
2016. július 18., 09:472016. július 18., 09:47
2016. július 18., 12:152016. július 18., 12:15
Amint arról pénteki lapszámunkban írtunk, az erdélyi magyar pálinkafőzők szívfájdalma immár több éve, hogy anyanyelvükön nem írhatják rá a címkére azt, hogy pálinka, mindössze annak román megfelelője, a pălincă szó kerülhet a feliratba az európai uniós eredetvédelmi szabályok miatt.
A helyzetet pedig tavaly októberben fokozta, hogy az Erdélyi Pálinka Lovagrend megalakulásakor a Magyar Pálinka Lovagrend nagymestere, Piros László, a Magyar Nemzetnek nyilatkozva perrel is megfenyegette az erdélyieket, akik szerinte jogtalanul használják a pálinka szót, még a lovagrend nevében is. Mint mondta, „nemzeti érzelmű magyar állampolgárként feljelenti a névbitorlókat az Uniónál”. Újságírói felvetésre, hogy a Székelyföld például elképzelhetetlen pálinka nélkül, azt válaszolta, „a pálinka nem Trianon-termék, hanem uniós eredetvédettséget élvező, Magyarországon,magyar gyümölcsökből készülő áru”.
Dezső Tibor, az erdélyi lovagrend szakmai vezetője csütörtökön a Krónikának elmondta, az erdélyi pálinkafőzők számtalan petíciót küldtek a magyar földművelésügyi minisztériumnak, Magyarország bukaresti nagykövetségének, kérve, hogy használhassák a pálinka megnevezést. „Mindenki megértette a problémánkat, de még a tárgyalásig sem jutottunk el” – osztotta meg tapasztalatait keserűen Dezső Tibor. Hozzátette: abban bízik, hogy a hamarosan esedékes Tusványoson terítékre kerül ez a téma is, és körvonalazódhat valamilyen kielégítő megoldás. Azt azonban, hogy erre sor kerül-e, egyelőre nem tudni, ugyanis csütörtökig még arra a javaslatukra sem kaptak választ, hogy szervezzenek erről egy kerekasztal-beszélgetést a nyári szabadegyetem keretében.
Mint ismeretes, a hivatalos megfogalmazás szerint a pálinka készítésekor kizárólag Magyarországon termett és termelt nemes és vadgyümölcs, szőlőtörköly és aszúszőlő-törköly használható fel, és pálinkának csak az a törköly- és gyümölcspárlat nevezhető, amelyet Magyarországon cefréztek, pároltak, érleltek és palackoztak. A barackból készített párlat esetében lehetőség van Ausztria négy tartományában is a pálinka elnevezés használatára.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!