Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Már az európainál jóval korábban nyitó ázsiai tőzsdéken tapasztalt mozgások derűlátásra adhattak okot, és valóban jól indult a keddi nap az európai értékpapírpiacokon is, miután hétfőn jelentős visszaeséssel zárták a napot, és később pedig ugyanez a negatív trend érvényesült az Amerikai Egyesült Államokban is.
2024. augusztus 06., 15:342024. augusztus 06., 15:34
Nagy indexemelkedéssel zártak kedden a japán értékpapírpiacok is, miután hétfőn az 1987-es „fekete hétfő” utáni legnagyobb veszteségeket szenvedték el, az Nikkei több mint 13, a Topix több mint 12 százalékosat. Kedden a Nikkei 10 százalékkal, a Topix 9 százalékkal erősödött. A szöuli KOSPI index 3 százalékkal erősödött kedden a hétfői 9 százalékos esés után. A kínai indexek vegyesen zártak, csekély változással.
Vegyesen, többségében indexemelkedéssel indult a kereskedés kedden három egymást követő napi nagy veszteségek után az európai értékpapírpiacokon – foglalta össze az MTI. Összegzésük szerint az összeurópai STOXX 600 index 0,59 százalékkal, az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 0,27 százalékkal emelkedett a kezdéskor. Londonban az FTSE 100 index 0,20 százalékkal, a frankfurti DAX 0,27 százalékkal erősödött a nyitáskor, míg a párizsi CA 40 index 0,27 százalékkal alacsonyabban kezdett. A milánói tőzsde 0,52 százalékos indexemelkedéssel, a madridi 0,02 százalékos indexcsökkenéssel kezdte a keddi kereskedést.
Az olajár három napi csökkenés után kedden emelkedett. Az európai kereskedési idő kezdetén a WTI ára 0,76 százalékkal állt magasabban 73,49 dolláron hordónként, a Brent ára 0,51 százalékkal emelkedett 76,68 dollárra. Az arany spot ára unciánként 2403,04 dollárra csökkent 0,07 százalékkal. A dollárindex 0,15 százalékkal áll magasabban 103,02 ponton. Az eurót 0,16 százalékkal jegyzik gyengébben 1,0932 dolláron.
Romániában is pozitív volt a kezdés, a 20 leginkább forgalmazott részvényt tartalmazó BET index, amely a bukaresti tőzsde alakulásának mércéje, a ZF által összesített adatok szerint a keddi ülés első perceiben visszanyerte a hétfői meredek csökkenés egy részét.
A londoni FTSE-100 mutató 2,04 százalék, a frankfurti DAX-index 1,95 százalék mínusszal zárt, a párizsi CAC-40 index 1,42 százalékkal gyengült. Az euróövezeti EuroStoxx50 index 1,49 százalékkal csökkent. Milánóban 2,27 százalékos, Madridban 2,34 százalékos indexcsökkenéssel zárult a kereskedés.
És később szintén jelentős eséssel zártak a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói is. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 1033,99 ponttal, 2,6 százalékkal 38 703,27 pontra zuhant. Az S&P 500-as mutatója 156,39 ponttal, 2,93 százalékkal lett kevesebb, és 5190,17 ponton zárta a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 567,78 ponttal, 3,38 százalékkal 16 208,38 pontra gyengült.
Meredek eséssel indították a hetet a globális részvénypiacok.
Amint arról beszámoltunk, a tőzsdei visszaeséseket a globális kockázatokkal – köztük az Egyesült Államokban tapasztalt romló gazdasági körülményekkel, a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok üzleti modelljével kapcsolatos kérdőjelekkel, a közel-keleti konfliktushelyzettel – magyarázták a pénzpiaci szakemberek. Úgy vélekedtek, a befektetők attól tartanak, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed túl lassan reagál az amerikai gazdasági visszaesésre utaló jelekre, és esetleg kamatcsökkentésre kényszerül.
Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!