Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Meredek eséssel indították a hetet a globális részvénypiacok; a lejtmenetet pénzpiaci szakértők szerint az Egyesült Államokban romló gazdasági körülmények és a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok üzleti modelljével kapcsolatos kérdőjelek, de más globális kockázatok – mint például a közel-keleti-konfliktus – is táplálják. Az ázsiai tőzsdéken hétfő reggel megmutatkozott trend az európai piacokra is begyűrűzött, és a Bukaresti Értéktőzsdén is érezteti hatását.
2024. augusztus 05., 15:002024. augusztus 05., 15:00
2024. augusztus 05., 15:362024. augusztus 05., 15:36
A japán részvények hétfőn meredek esést mutattak, miközben az ázsiai-csendes-óceáni piacok folytatták a múlt heti eladási hullámot. Tokióban a Nikkei225 index 13,47 százalékkal végzett alacsonyabban, a TOPIX index pedig 12,23 százalékkal csökkent. Szöulban a KOSPI 8,77 százalékkal csökkent, a sanghaji 1,26 százalékkal, a hongkongi 1,89 százalékkal végzett alacsonyabban. A Mediafax hírügynökség helyzetjelentésében idézett szakértők szerint az Európában és az Egyesült Államokban is tapasztalható lejtmenet oka, hogy
A pénteki adatok az amerikai foglalkoztatás növekedésének erőteljes lassulását, a munkanélküliségi ráta emelkedését és a bérnövekedés lassulását mutatták. Emellett az ISM feldolgozóipari BMI-mutatója is a vártnál nagyobb mértékű teljesítménycsökkenést mutatott. De az aggodalmakat táplálja az is, hogy – tavaly október óta első alkalommal – zsugorodott a kínai feldolgozóipar teljesítménye is.
„A japán piacot a globális befektetők a globális kereskedelem garanciájának tekintik – mondta az egyik globális nyugdíjalap japán igazgatója. – Tehát ha valaki komolyan akarja csökkenteni a kockázatokat, ahogyan sok befektető jelenleg az amerikai recesszióval és a geopolitikával kapcsolatos félelmek miatt, akkor van értelme nyereséget felvenni a japán piacon, amely idén eddig nagyon jól teljesített.”
A japán eladási hullám Európában és az Egyesült Államokban is folytatódhat – vetítették ugyanakkor előre tokiói kereskedők.
Az összeurópai STOXX 600 index 1,52 százalék, az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 2,72 százalék csökkenéssel kezdett. Londonban az FTSE 100 index 1,72 százalékkal, a frankfurti DAX index 2,19 százalékkal, a CAC 40 index Párizsban 1,91 százalékkal nyitott alacsonyabban. A milánói FTSE MIB index 3,70 százalékos, a madridi IBEX 35 index 2,66 százalékos gyengüléssel kezdte a hétfői tőzsdenapot.
A BET főindex, amely a 20 legtöbbet kereskedett bukaresti részvény alakulását tükrözi, a hétfői kereskedés első perceiben 2 százalékkal, 17 955 pontra értékelődött le – derül ki a tőzsde honlapján közzétett adatokból.
A Transilvania Bank – Románia legnagyobb bankjának – részvényei 4 százalékkal, a Petroméi 2 százalékkal, a MedLife-éi 5 százalékkal, a Transelectricáé 6 százalékkal estek vissza.
A Bitcoin 13 százalékot esett, az Ether pedig az elmúlt három év legnagyobb esésével néz szembe – vont mérleget a Bloomberg hírügynökség. A Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál által idézett szakértők szerint a kriptovilág helyzete az FTX összeomlásának idejére emlékeztet, ami után a kriptopiac zuhanórepülésbe kezdett.
A visszaesés nem csak a legnagyobb kriptovalutákat érinti, hanem az egész piacot, és olyan kisebb tokeneket is, mint a Dogecoin.
Pénteken az európai indexek nagy, 1,5–2,5 százalékos veszteséggel zártak, és az amerikai indexek is 1,5–2 százalékos csökkenéssel zártak pénteken.
Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.
Bűnösnek találta minden vádpontban Sam Bankman-Friedet az esküdtszék csütörtökön New Yorkban.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!