Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Meredek eséssel indították a hetet a globális részvénypiacok; a lejtmenetet pénzpiaci szakértők szerint az Egyesült Államokban romló gazdasági körülmények és a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok üzleti modelljével kapcsolatos kérdőjelek, de más globális kockázatok – mint például a közel-keleti-konfliktus – is táplálják. Az ázsiai tőzsdéken hétfő reggel megmutatkozott trend az európai piacokra is begyűrűzött, és a Bukaresti Értéktőzsdén is érezteti hatását.
2024. augusztus 05., 15:002024. augusztus 05., 15:00
2024. augusztus 05., 15:362024. augusztus 05., 15:36
A japán részvények hétfőn meredek esést mutattak, miközben az ázsiai-csendes-óceáni piacok folytatták a múlt heti eladási hullámot. Tokióban a Nikkei225 index 13,47 százalékkal végzett alacsonyabban, a TOPIX index pedig 12,23 százalékkal csökkent. Szöulban a KOSPI 8,77 százalékkal csökkent, a sanghaji 1,26 százalékkal, a hongkongi 1,89 százalékkal végzett alacsonyabban. A Mediafax hírügynökség helyzetjelentésében idézett szakértők szerint az Európában és az Egyesült Államokban is tapasztalható lejtmenet oka, hogy
A pénteki adatok az amerikai foglalkoztatás növekedésének erőteljes lassulását, a munkanélküliségi ráta emelkedését és a bérnövekedés lassulását mutatták. Emellett az ISM feldolgozóipari BMI-mutatója is a vártnál nagyobb mértékű teljesítménycsökkenést mutatott. De az aggodalmakat táplálja az is, hogy – tavaly október óta első alkalommal – zsugorodott a kínai feldolgozóipar teljesítménye is.
„A japán piacot a globális befektetők a globális kereskedelem garanciájának tekintik – mondta az egyik globális nyugdíjalap japán igazgatója. – Tehát ha valaki komolyan akarja csökkenteni a kockázatokat, ahogyan sok befektető jelenleg az amerikai recesszióval és a geopolitikával kapcsolatos félelmek miatt, akkor van értelme nyereséget felvenni a japán piacon, amely idén eddig nagyon jól teljesített.”
A japán eladási hullám Európában és az Egyesült Államokban is folytatódhat – vetítették ugyanakkor előre tokiói kereskedők.
Az összeurópai STOXX 600 index 1,52 százalék, az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 2,72 százalék csökkenéssel kezdett. Londonban az FTSE 100 index 1,72 százalékkal, a frankfurti DAX index 2,19 százalékkal, a CAC 40 index Párizsban 1,91 százalékkal nyitott alacsonyabban. A milánói FTSE MIB index 3,70 százalékos, a madridi IBEX 35 index 2,66 százalékos gyengüléssel kezdte a hétfői tőzsdenapot.
A BET főindex, amely a 20 legtöbbet kereskedett bukaresti részvény alakulását tükrözi, a hétfői kereskedés első perceiben 2 százalékkal, 17 955 pontra értékelődött le – derül ki a tőzsde honlapján közzétett adatokból.
A Transilvania Bank – Románia legnagyobb bankjának – részvényei 4 százalékkal, a Petroméi 2 százalékkal, a MedLife-éi 5 százalékkal, a Transelectricáé 6 százalékkal estek vissza.
A Bitcoin 13 százalékot esett, az Ether pedig az elmúlt három év legnagyobb esésével néz szembe – vont mérleget a Bloomberg hírügynökség. A Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál által idézett szakértők szerint a kriptovilág helyzete az FTX összeomlásának idejére emlékeztet, ami után a kriptopiac zuhanórepülésbe kezdett.
A visszaesés nem csak a legnagyobb kriptovalutákat érinti, hanem az egész piacot, és olyan kisebb tokeneket is, mint a Dogecoin.
Pénteken az európai indexek nagy, 1,5–2,5 százalékos veszteséggel zártak, és az amerikai indexek is 1,5–2 százalékos csökkenéssel zártak pénteken.
Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.
Bűnösnek találta minden vádpontban Sam Bankman-Friedet az esküdtszék csütörtökön New Yorkban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!