Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Meredek eséssel indították a hetet a globális részvénypiacok; a lejtmenetet pénzpiaci szakértők szerint az Egyesült Államokban romló gazdasági körülmények és a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok üzleti modelljével kapcsolatos kérdőjelek, de más globális kockázatok – mint például a közel-keleti-konfliktus – is táplálják. Az ázsiai tőzsdéken hétfő reggel megmutatkozott trend az európai piacokra is begyűrűzött, és a Bukaresti Értéktőzsdén is érezteti hatását.
2024. augusztus 05., 15:002024. augusztus 05., 15:00
2024. augusztus 05., 15:362024. augusztus 05., 15:36
A japán részvények hétfőn meredek esést mutattak, miközben az ázsiai-csendes-óceáni piacok folytatták a múlt heti eladási hullámot. Tokióban a Nikkei225 index 13,47 százalékkal végzett alacsonyabban, a TOPIX index pedig 12,23 százalékkal csökkent. Szöulban a KOSPI 8,77 százalékkal csökkent, a sanghaji 1,26 százalékkal, a hongkongi 1,89 százalékkal végzett alacsonyabban. A Mediafax hírügynökség helyzetjelentésében idézett szakértők szerint az Európában és az Egyesült Államokban is tapasztalható lejtmenet oka, hogy
A pénteki adatok az amerikai foglalkoztatás növekedésének erőteljes lassulását, a munkanélküliségi ráta emelkedését és a bérnövekedés lassulását mutatták. Emellett az ISM feldolgozóipari BMI-mutatója is a vártnál nagyobb mértékű teljesítménycsökkenést mutatott. De az aggodalmakat táplálja az is, hogy – tavaly október óta első alkalommal – zsugorodott a kínai feldolgozóipar teljesítménye is.
„A japán piacot a globális befektetők a globális kereskedelem garanciájának tekintik – mondta az egyik globális nyugdíjalap japán igazgatója. – Tehát ha valaki komolyan akarja csökkenteni a kockázatokat, ahogyan sok befektető jelenleg az amerikai recesszióval és a geopolitikával kapcsolatos félelmek miatt, akkor van értelme nyereséget felvenni a japán piacon, amely idén eddig nagyon jól teljesített.”
A japán eladási hullám Európában és az Egyesült Államokban is folytatódhat – vetítették ugyanakkor előre tokiói kereskedők.
Az összeurópai STOXX 600 index 1,52 százalék, az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 2,72 százalék csökkenéssel kezdett. Londonban az FTSE 100 index 1,72 százalékkal, a frankfurti DAX index 2,19 százalékkal, a CAC 40 index Párizsban 1,91 százalékkal nyitott alacsonyabban. A milánói FTSE MIB index 3,70 százalékos, a madridi IBEX 35 index 2,66 százalékos gyengüléssel kezdte a hétfői tőzsdenapot.
A BET főindex, amely a 20 legtöbbet kereskedett bukaresti részvény alakulását tükrözi, a hétfői kereskedés első perceiben 2 százalékkal, 17 955 pontra értékelődött le – derül ki a tőzsde honlapján közzétett adatokból.
A Transilvania Bank – Románia legnagyobb bankjának – részvényei 4 százalékkal, a Petroméi 2 százalékkal, a MedLife-éi 5 százalékkal, a Transelectricáé 6 százalékkal estek vissza.
A Bitcoin 13 százalékot esett, az Ether pedig az elmúlt három év legnagyobb esésével néz szembe – vont mérleget a Bloomberg hírügynökség. A Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál által idézett szakértők szerint a kriptovilág helyzete az FTX összeomlásának idejére emlékeztet, ami után a kriptopiac zuhanórepülésbe kezdett.
A visszaesés nem csak a legnagyobb kriptovalutákat érinti, hanem az egész piacot, és olyan kisebb tokeneket is, mint a Dogecoin.
Pénteken az európai indexek nagy, 1,5–2,5 százalékos veszteséggel zártak, és az amerikai indexek is 1,5–2 százalékos csökkenéssel zártak pénteken.
Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.
Bűnösnek találta minden vádpontban Sam Bankman-Friedet az esküdtszék csütörtökön New Yorkban.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!