Bő tíz nap múlva a Dan Air járatai nélkül marad a brassói reptért, egyelőre biztosítanak transzfert Bákóba
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A korábbi fenyegetések után úgy tűnik, most már hivatalos: ideiglenesen Bákóba költözteti a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtérről működtetett összes járatát az ezekhez kirendelt repülőgéppel egyetemben a légikikötő „első fecskéje”, a román Dan Air légitársaság. Elégedetlenségük oka, hogy csak január második felétől bővül a jelenlegi 12 óráról 16 órára a reptér nyitvatartása, ezzel pedig nekik kiesik a téli csúcsforgalmat hozó ünnepi időszak. Azt mondják, már eddig is 2,6 millió eurót veszítettek.
2023. november 01., 13:542023. november 01., 13:54
A Dan Air légitársaság úgy döntött, ideiglenesen leállítja a Brassó közelében fekvő Vidombákon működő nemzetközi repülőtérről induló járatokat. A döntés azzal összefüggésben született, hogy 2023. október 30-án a brassói repülőtér képviselői közölték, a működési idő 12 óráról 16 órára történő meghosszabbítására csak 2024. január 15-től kerül sor. „A korlátozott menetrend, a megfelelő repülőtéri létesítmények hiánya, amelyek elengedhetetlenek a téli járatokhoz, valamint a légitársaságoknak kínált létesítmények hiánya azok az okok, amelyek arra késztetik a Dan Airt, hogy járatait a Bákói Nemzetközi Repülőtérre helyezze át” – idézte a hivatalos bejelentést a Bizbrașov.ro helyi portál.
Annak biztosítása érdekében, hogy a brassói repülőtér rossz látási viszonyok között is működőképes legyen, a légitársaság levelet küldött a helyi és központi hatóságoknak, és kérte az új menetrend pontosítását és megerősítését.
A Dan Air ugyanis azt tervezte, hogy egy újabb repülőgépet rendel ki Brassóba, hogy növelje a járatok gyakoriságát és ezáltal az utasforgalmat. A heti járatok számát és a célállomások számát is növelni akarták – Párizs, Malaga, Róma, Dublin, Tel-Aviv, Dubai és Oslo kerültek volna be a kínálatba.
„A brassói repülőtér hatalmas potenciált mutat, és már most Románia legfontosabb repülőterei közé tartozik. Ez egy olyan nemzeti jelentőségű stratégiai beruházás, amelyet továbbra is elhanyagolnak, amelyről évek óta beszélnek, és amikor elkészült, a hatóságok rájöttek, nincs elég képzett személyzet, vagy a műszaki lehetőségeit nem engedélyezik azon a szinten, amely lehetővé tenné a repülőtér hatékony és biztonságos működését” – nyilatkozta Matt Ian David, a Dan Air elnök-vezérigazgatója.
a brassói repülőtér forgalmának növelésére, annak ellenére, hogy az ország legtöbb repülőtere felkínálja ezeket a szubvenciókat vagy más szolgáltatásokat.
„A Dan Air fizette a repülőtér által követelt díjakat, és soha nem tárgyalt azokról, éppen azért, hogy támogassa a repülőtér fejlődését. A brassói repülőtér működési sajátosságai ellenére a Dan Air csapata makacsul folytatta működését Brassóban, mert hittünk a város lehetőségeiben és támogatni akartuk a fejlődését. A Dan Air »támogatta« a brassói repülőteret, és a cégünk jelenlétének közvetlen hatásaként más üzemeltetőket is arra kényszerített, hogy rendszeres járatokat indítsanak, de mint minden vállalkozásnak, nekünk is szükségünk van a kiszámíthatóságra. Nagyjából 5 hónap alatt a Dan Air már 2,6 millió eurót veszített, a brassóiak pedig 120 millió euró közpénzt veszítettek” – rótta fel a légitársaság vezetője.
Nyílt levélben kongatta meg a vészharangot a Dan Air légitársaság, amely a szakhatóságok mellett Marcel Ciolacu kormányfőnek is címzett „segélykiáltásában” úgy fogalmaz: ha nincs változás, hamarosan lakatot tehetnek a legújabb romániai légikikötőre.
a bákói repülőtérről történő fel- és leszállással, december 11-től pedig az üzemeltetést teljes egészében a bákói repülőtérre helyezik át.
Azok az utasok, akik továbbra is szeretnének repülni és élni a megvásárolt jegyeikkel, a Dan Air által felajánlott ingyenes transzferben részesülnek a Brassó–Bákó-útvonalon és a visszaút napján. Az utazni vágyókat a bejelntés szerint tájékoztatták a változásokról, és egy külön űrlapon kifejezhetik választási szándékukat az említett járatokra vonatkozóan.
Az új menetrend december 11-től lép életbe, és a kizárólag a bákói repülőtérről induló új célállomásokat fog tartalmazni, amelyekről egy későbbi időpontra ígértek tájékoztatást.
Egy másik légitársaság is bejelentette egy ideje, hogy érdeklődik a Brassóba és Brassóból induló járatok iránt: a nagyszebeni Fly Lili légitársaság azt tervezi, hogy a 2023/24-es téli menetrendben heti háromszor indít menetrend szerinti járatokat Brassóból Münchenbe és Stuttgartba, de egyelőre nem közöltek konkrétumokat.
Jó hír a brassói reptér megnyitására rég váróknak, hogy szerdától a Wizz Air légitársaság is „megérkezik” a Cenk alá.
Kedvező hírt kaptak mindazok, akik a nemrég felavatott brassói repülőteret használnák külföldi utazásaikra: ha kevéssel ugyan, de meghosszabbodik a napi nyitvatartási ideje.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!