Fotó: Brassó megyei tanács
Kedvező hírt kaptak mindazok, akik a nemrég felavatott brassói repülőteret használnák külföldi utazásaikra: ha kevéssel ugyan, de meghosszabbodik a napi nyitvatartási ideje.
2023. október 31., 11:062023. október 31., 11:06
2023. október 31., 12:232023. október 31., 12:23
A Brașov.net portál szerint a barcasági település szomszédságában, Vidombákon megépült légikikötő 2024. január 15-től napi 16 órán át, 07:00 és 23:00 óra között fogad és indít repülőgépeket.
Erről hétfőn a Romatsa román légiforgalmi szolgálat székhelyén tartott megbeszélésen állapodtak meg a brassói tisztségviselők és az ország légi közlekedését szabályozó hatóságok vezetőinek jelenlétében.
Folytatni fogjuk a munkamegbeszéléseket a Romatsa és az AACR (Román Polgári Légiforgalmi Hatóság) képviselőivel, akiknek a támogatása nélkül nem tudtuk volna megnyitni a brassói repülőteret június 15-én. Szeretnénk köszönetet mondani nekik azért, hogy megértették a repülőtér üzemidejének 12-ről 16 órára történő meghosszabbításának szükségességét, és különösen azért, hogy sikerült azonosítaniuk az ehhez szükséges emberi és anyagi erőforrásokat” – mondta Șerban Todorică-Constantin, a Brassó Megye Tanácsának elnöke.
Nyílt levélben kongatta meg a vészharangot a Dan Air légitársaság, amely a szakhatóságok mellett Marcel Ciolacu kormányfőnek is címzett „segélykiáltásában” úgy fogalmaz: ha nincs változás, hamarosan lakatot tehetnek a legújabb romániai légikikötőre.
Mint arról beszámoltunk,
A helyzet odáig fajult, hogy a Dan Air légitársaság szeptember végén nyílt levélben kongatta meg a vészharangot.
A cég a szakhatóságok mellett Marcel Ciolacu kormányfőnek is címzett „segélykiáltásában” úgy fogalmazott:
Mint ismeretes, a 2017-ben alapított román Dan Air az egyetlen, amely a június 15-ei nyitás óta folyamatosan járatokat üzemeltet a vidombáki létesítményben. Azonban már elejétől fogva akadályokba ütközött: a legsúlyosabb probléma, hogy az első ilyen jellegű romániai zöldmezős beruházásként a Brassó megyei önkormányzat által több mint 130 millió euróból létrehozott és működtetett, a Székelyföldet is kiszolgáló reptér csak 12 órát üzemel naponta, 7 és 19 óra között.
A korlátozott nyitva tartás felborította a más repterekről is járatokat indító légitársaság terveit. Nem sokkal a júniusi nyitás után jelezték: ha a hatóságok nem orvosolják a problémát, felfüggesztik brassói járataikat. Ám végül letettek erről, és azt közölték, hogy inkább bukaresti kínálatukból törölnek bizonyos járatokat, hogy működtetni tudják az erdélyieket.
A Dan Air emlékeztetett: a 12 órás műszakot a légiforgalom-irányító szolgálatnál tapasztalható szakemberhiánnyal magyarázzák a hatóságok. Emiatt szerintük a légitársaságok nem tudják garantálni az utasoknak, hogy elérnek célállomásukra; többször más reptéren kellett landolnia egy-egy járatnak, mert a brassói már bezárt. Mindez nagy kellemetlenségeket okoz az utasoknak és nagy pluszköltséget a légitársaságoknak.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!