Fotó: Brassó megyei tanács
Kedvező hírt kaptak mindazok, akik a nemrég felavatott brassói repülőteret használnák külföldi utazásaikra: ha kevéssel ugyan, de meghosszabbodik a napi nyitvatartási ideje.
2023. október 31., 11:062023. október 31., 11:06
2023. október 31., 12:232023. október 31., 12:23
A Brașov.net portál szerint a barcasági település szomszédságában, Vidombákon megépült légikikötő 2024. január 15-től napi 16 órán át, 07:00 és 23:00 óra között fogad és indít repülőgépeket.
Erről hétfőn a Romatsa román légiforgalmi szolgálat székhelyén tartott megbeszélésen állapodtak meg a brassói tisztségviselők és az ország légi közlekedését szabályozó hatóságok vezetőinek jelenlétében.
Folytatni fogjuk a munkamegbeszéléseket a Romatsa és az AACR (Román Polgári Légiforgalmi Hatóság) képviselőivel, akiknek a támogatása nélkül nem tudtuk volna megnyitni a brassói repülőteret június 15-én. Szeretnénk köszönetet mondani nekik azért, hogy megértették a repülőtér üzemidejének 12-ről 16 órára történő meghosszabbításának szükségességét, és különösen azért, hogy sikerült azonosítaniuk az ehhez szükséges emberi és anyagi erőforrásokat” – mondta Șerban Todorică-Constantin, a Brassó Megye Tanácsának elnöke.
Nyílt levélben kongatta meg a vészharangot a Dan Air légitársaság, amely a szakhatóságok mellett Marcel Ciolacu kormányfőnek is címzett „segélykiáltásában” úgy fogalmaz: ha nincs változás, hamarosan lakatot tehetnek a legújabb romániai légikikötőre.
Mint arról beszámoltunk,
A helyzet odáig fajult, hogy a Dan Air légitársaság szeptember végén nyílt levélben kongatta meg a vészharangot.
A cég a szakhatóságok mellett Marcel Ciolacu kormányfőnek is címzett „segélykiáltásában” úgy fogalmazott:
Mint ismeretes, a 2017-ben alapított román Dan Air az egyetlen, amely a június 15-ei nyitás óta folyamatosan járatokat üzemeltet a vidombáki létesítményben. Azonban már elejétől fogva akadályokba ütközött: a legsúlyosabb probléma, hogy az első ilyen jellegű romániai zöldmezős beruházásként a Brassó megyei önkormányzat által több mint 130 millió euróból létrehozott és működtetett, a Székelyföldet is kiszolgáló reptér csak 12 órát üzemel naponta, 7 és 19 óra között.
A korlátozott nyitva tartás felborította a más repterekről is járatokat indító légitársaság terveit. Nem sokkal a júniusi nyitás után jelezték: ha a hatóságok nem orvosolják a problémát, felfüggesztik brassói járataikat. Ám végül letettek erről, és azt közölték, hogy inkább bukaresti kínálatukból törölnek bizonyos járatokat, hogy működtetni tudják az erdélyieket.
A Dan Air emlékeztetett: a 12 órás műszakot a légiforgalom-irányító szolgálatnál tapasztalható szakemberhiánnyal magyarázzák a hatóságok. Emiatt szerintük a légitársaságok nem tudják garantálni az utasoknak, hogy elérnek célállomásukra; többször más reptéren kellett landolnia egy-egy járatnak, mert a brassói már bezárt. Mindez nagy kellemetlenségeket okoz az utasoknak és nagy pluszköltséget a légitársaságoknak.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!