Jól indult az év, de még mindig igen kevés a külföldi turista Romániában
Fotó: Haáz Vince
Idén januárban 847 300 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 10,2 százalékkal többet, mint a múlt év első hónapjában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
2025. március 05., 12:272025. március 05., 12:27
A kereskedelmi szálláshelyeken bejelentkezett turisták 84,2 százaléka hazai, 18,2 százaléka külföldi volt.
A vendégéjszakák száma januárban éves összevetésben 12,7 százalékkal 1,623 millióra nőtt. Ezek 81,5 százalékát hazai turisták, 18,5 százalékát külföldiek töltötték el.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint januárban a romániai turisták 1,9, a külföldiek 2,2 éjszakát töltöttek el a hazai szálláshelyeken. Ezek nettó kihasználtsági mutatója 22,8 százalékos volt, 1,7 százalékponttal nagyobb, mint az előző év azonos hónapjában.
A Brassó megyei Fogaras várára a tavalyi évben rekordszámú látogató volt kíváncsi. A fogarasi vár felújítási munkálatait tovább folytatják.
A vendégéjszakák száma tekintetében Bukarest (265 400), Brassó megye (259 000) és Prahova megye (101 000) állt az élen.
Januárban a legtöbb külföldi látogató Olaszországból (16 800 személy), a Moldovai Köztársaságból (11 500) és Izraelből (10 900) érkezett Romániába.
Brassó ismét reflektorfénybe került: a The Washington Post című amerikai lap felvette a Cenk alatti várost a 2025-ben meglátogatandó, legérdekesebb úti célok listájára, olyan egzotikus helyek mellett, mint a Bahamák, Ausztrália és Japán.
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kormány elfogadta a fejlesztési minisztérium javaslatát, amelynek értelmében augusztus 1-jétől megszűnik az ülésjáradék a területi közrendi hatóság (ATOP) tagjai számára – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ sajtóirodája.
Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő szerdán megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt.
Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.
Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.
Tíz százalékkal csökkentik a fizetésüket a román állami vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători), valamint a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CFR Infrastructură) igazgatói – jelentette be szerdán Ciprian Șerban közlekedésügyi miniszter.
Romániában 266 állami vállalat összesen 2,5 milliárd lejes veszteséget termel, és ebből 2 milliárd lejt hét olyan vállalat, amely eközben állami támogatásban is részesült – vont mérleget Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!