Az eddigi munkálatok során nagyrészt helyreállították a fogarasi vár falait, bástyáit és belső tereit, valamint modernizálták az infrastruktúrát
Fotó: Fogarasi vár múzeuma/Facebook
A Brassó megyei Fogaras várára a tavalyi évben rekordszámú látogató volt kíváncsi. A fogarasi vár felújítási munkálatait tovább folytatják.
2025. február 19., 20:152025. február 19., 20:15
Amint a brassói román nyelvű sajtó beszámolt róla, a fogarasi vár látogatottsága a 2023-as évhez képest 10 százalékkal nőtt. 2024-ben több mint 115 000 turista lépte át az emlékmű küszöbét.
A fogarasi várat keddtől péntekig 8 és 17 óra között, szombaton és vasárnap 9 és 17 óra között lehet meglátogatni.
Nagy múltú épületegyüttes. Egyes történészek szerint a vár alapjait már 1227–1233 között lerakták
Fotó: Fogarasi vár múzeuma/Facebook
A vár felújítási munkálatai folytatódnak. A restaurálás még 2019-ben kezdődött. A projekt célja, hogy megőrizze a vár történelmi értékét, miközben turisztikai látványosságként is vonzóbbá tegye.
ezek elvégzésére a fogarasi polgármesteri hivatal közbeszerzési pályázatot hirdetett 959 140 lej értékben. A nagyszabású projekt becsült költsége a fogarasi helyi tanács tavaly novemberi határozata alapján 41 776 101 lej.
Egyes történészek szerint a vár alapjait már 1227–1233 között lerakták. A tatárjárás után a havasalföldi vajdák Fogaras vidékének betelepítése során olyan érdemeket szereztek, hogy a várat a királytól 1464-ig hűbérül kapták, és attól kezdve hol az erdélyi fejedelemség, hol a királyi udvar, hol örökösök és vajdák, de fejedelmi feleségek és még a törökök kezén is volt.
A fogarasi vár felújítási projektjének célja, hogy megőrizzék az erőd történelmi értékét, turisztikai látványosságként vonzóbbá tegyék
Fotó: Fogarasi vár múzeuma/Facebook
Az északi fal középső szakaszán képezték ki a várkápolnát, a kastély déli szárnyának első emeletén pedig, a nagyterem közelében, a fejedelmi lakosztályt. A faragott ajtókon kőcímerek és zárókövek díszlenek. A várban történelmi múzeum, népművészeti műhely és könyvtár is működik. Azonban – amint az Erdélyi Napló korábbi riportjából kiderül – egyre csak olvad a magyar múlt, akár nyár derekán a hó a közeli hegyek ormain. Fogarason Apor László, a Hunyadiak, Bethlen Gábor, Lorántffy Zsuzsanna, Apafi, Árva Bethlen Kata, Mikszáth, Babits neve legfeljebb az idősebb magyarok emlékeiben élnek. A vár ura rég kicserélődött, az utcák, terek neve megváltozott, a márványtábla lekerült, az iskola kiürült.
Visszakapta régi pompáját a fogarasi vár a három évvel ezelőtt elkezdett, a napokban lezárult felújítási munkálatoknak köszönhetően. A több mint 5 millió eurós beruházás során a vízzel telt várárok fölött újraépítettek egy felvonóhidat is.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
szóljon hozzá!