A romániai szálláshelyekre bejelentkező vendégek 83,3 százaléka belföldi volt
Fotó: Freepik
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból. A kereskedelmi szálláshelyeken bejelentkezett turisták 83,3 százaléka belföldön utazó, 16,7 százaléka külföldi volt.
2025. február 05., 10:572025. február 05., 10:57
A romániai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 2024-ben éves összevetésben 3,5 százalékkal 30,191 millióra nőtt. Ezek 83,7 százalékát hazai turisták, 16,3 százalékát külföldiek töltötték el.
A romániai turizmus már 2023-tól talpra állt, a teljesítménye elérte a koronavírus-járvány előtti, 2019-es szintet – jelentette ki Florin Jianu, a Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának elnöke.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett statisztikák szerint a múlt évben a romániai és a külföldi turisták egyaránt 2,1 éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken. Ezek nettó kihasználtsági mutatója 30,9 százalékos volt, 0,2 százalékponttal nagyobb, mint előző évben.
A vendégéjszakák száma tekintetében szintén Konstanca megye (5,564 millió), Bukarest (3,955 millió) és Brassó megye (2,823 millió) állt az élen.
Brassó is szerepel azoknak a városoknak a listáján, amely a Luton repülőtér honlapja által 2025-re ajánlott 10 legjobb nyaralási célpont között szerepel.
A határátkelőknél 13,352 millió külföldi érkezését regisztrálták a múlt évben. Külföldre 16,059 millió romániai utazott, 74,3 százalékuk közúti, 24,9 százalékuk légi közlekedési eszközt használva.
Tavaly decemberben a kereskedelmi szálláshelyekre érkezett turisták száma 6,8 százalékkal, a vendégéjszakáké 4,9 százalékkal nőtt az év előző hónapjához képest.
Európa-szerte nőtt tavaly a külföldi turisták száma az előző évhez képest, mindössze Romániának nem sikerült tartania a lépést. Az ágazati munkáltatók a promóció hiányát róják fel a hatóságoknak.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!