A romániai szálláshelyekre bejelentkező vendégek 83,3 százaléka belföldi volt
Fotó: Freepik
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból. A kereskedelmi szálláshelyeken bejelentkezett turisták 83,3 százaléka belföldön utazó, 16,7 százaléka külföldi volt.
2025. február 05., 10:572025. február 05., 10:57
A romániai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 2024-ben éves összevetésben 3,5 százalékkal 30,191 millióra nőtt. Ezek 83,7 százalékát hazai turisták, 16,3 százalékát külföldiek töltötték el.
A romániai turizmus már 2023-tól talpra állt, a teljesítménye elérte a koronavírus-járvány előtti, 2019-es szintet – jelentette ki Florin Jianu, a Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának elnöke.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett statisztikák szerint a múlt évben a romániai és a külföldi turisták egyaránt 2,1 éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken. Ezek nettó kihasználtsági mutatója 30,9 százalékos volt, 0,2 százalékponttal nagyobb, mint előző évben.
A vendégéjszakák száma tekintetében szintén Konstanca megye (5,564 millió), Bukarest (3,955 millió) és Brassó megye (2,823 millió) állt az élen.
Brassó is szerepel azoknak a városoknak a listáján, amely a Luton repülőtér honlapja által 2025-re ajánlott 10 legjobb nyaralási célpont között szerepel.
A határátkelőknél 13,352 millió külföldi érkezését regisztrálták a múlt évben. Külföldre 16,059 millió romániai utazott, 74,3 százalékuk közúti, 24,9 százalékuk légi közlekedési eszközt használva.
Tavaly decemberben a kereskedelmi szálláshelyekre érkezett turisták száma 6,8 százalékkal, a vendégéjszakáké 4,9 százalékkal nőtt az év előző hónapjához képest.
Európa-szerte nőtt tavaly a külföldi turisták száma az előző évhez képest, mindössze Romániának nem sikerült tartania a lépést. Az ágazati munkáltatók a promóció hiányát róják fel a hatóságoknak.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!