A Román Vasúttársaság egyike annak a hét állami vállalatnak, amelyek a legnagyobb veszteséget termelik, miközben állami támogatásban is részesülnek
Fotó: Bálint Eszter
Romániában 266 állami vállalat összesen 2,5 milliárd lejes veszteséget termel, és ebből 2 milliárd lejt hét olyan vállalat, amely eközben állami támogatásban is részesült – vont mérleget kedden, a második deficitcsökkentő csomag állami vállalatokra vonatkozó intézkedéseinek részleteit ismertető sajtótájékoztatón Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes.
2025. július 23., 12:372025. július 23., 12:37
A kormányfőhelyettes szerint ez a hét vállalat (részvénytársaság) a következő: a Román Vasúttársaság (CFR), az Electrocentrale Craiova, az Unifarm, a CFR teherszállító ágazata, a Termoenergetica, a Metrorex, valamint a Zsil-völgyi energetikai komplexum.
Anastasiu elmondta, hogy az állami vállalatokat felügyelő ügynökség (AMEPIP) 1326 vállalatra fokuszál, amelyek vagy állami tulajdonban vannak, vagy az állam többségi részvényes bennük.
Ebben a 315 vállalatban 173 ezer alkalmazott dolgozik, míg az összes állami vállalatnak összesen 256 ezer alkalmazottja van.
A kormány egy memorandum elfogadására készül, amelynek célja egy tárcaközi munkacsoport felállítása az állami tulajdonú vállalatok hatékonyságának növelése érdekében, olyan egyértelmű célkitűzésekkel, mint az állami támogatások csökkentése, a költségvetési bevételek növelése és a szolgáltatások minőségének javítása – jelentette be egyúttal a miniszterelnök-helyettes.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a hatékonyság és a teljes átláthatóság kulcsfontosságú a vállalatok sikeres működéséhez, és azok a cégvezetők, akik nem fogadják el az átláthatóságot, távozhatnak.
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
Románia számos fontos erőforrással rendelkezik, de ezeket nem használja ki eléggé a modern iparban – jelentette ki Radu Miruță gazdasági miniszter.
A különleges nyugdíjak reformja valószínűleg a harmadik deficitcsökkentő intézkedéscsomagban kap majd helyet – jelentette ki kedden Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes az RFI műsorában.
Idén az Anghel Saligny program beruházási projekteknek csak 35 százaléka fog megvalósulni – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök. A hatóságoknak és az építkezőknek máris jelezték mondták, hogy állítsák le a munkálatokat.
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
A központi költségvetési intézmények tartozása májusban 4,33 százalékkal 620,7 millió lejre nőtt az áprilisi 594,9 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adataiból.
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
szóljon hozzá!