Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő szerdán megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt.
2025. július 24., 11:012025. július 24., 11:01
2025. július 24., 12:072025. július 24., 12:07
A hitelminősítő közleményében hangsúlyozták, Nicușor Dan elnökké választása, majd az Ilie Bolojan miniszterelnök vezette új kormány megalakulása hosszan tartó politikai bizonytalanságnak vetett véget. A kormányt széles parlamenti többség támogatja, ez tette lehetővé a költségvetési konszolidációt célzó intézkedéscsomag elfogadását is – mutattak rá.
Az S&P Global azt is kiemelte, hogy
Az S&P Global becslései szerint az intézkedéseknek köszönhetően Románia a 2024-es 9,3 százalék után idén 7,7 százalék, 2026-ban pedig 6,4 százalék alá tudja szorítani a GDP-arányos költségvetési hiányt.
„Ugyanakkor értesüléseink szerint a román kormány további két reformcsomag elfogadására készül a következő hónapokban, amelyek a korábbi intézkedéseknél kisebb mértékben ugyan, de szintén hozzájárulnak majd a költségvetési konszolidációhoz” – tették hozzá az Agerpres szerint.
Az S&P elemzői ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy
miközben a 2026 utáni középtávú költségvetési stratégia továbbra is bizonytalan.
Alexandru Nazare pénzügyminiszter úgy vélekedett: a Standard&Poor's minősítése is igazolja, hogy a nemzetközi piacok elismerik a kormány stabilizációs és reformtörekvéseit.
A tárcavezető Facebook-bejegyzésében rámutatott, a kormány nemrég elfogadott deficitcsökkentő csomagja az S&P szerint „a legjelentősebb költségvetési korrekciós kísérlet” Románia részéről a 2008-as globális válság óta.
– fogalmazott.
A miniszter hozzátette, a költségvetési egyensúly helyreállítása és a gazdasági növekedés felgyorsítása érdekében a soron következő reformcsomagok elfogadása is elengedhetetlenül fontos.
Alexandru Nazare kiemelte Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolásának megerősítése a hozzá rendelt negatív kilátás ellenére is azt jelzi, hogy a kormány kiadáscsökkentő és bevételnövelő intézkedései kezdik helyreállítani a bizalmat az iránt, hogy Románia képes ellenőrzés alatt tartani a pénzügyeit.
A kormány elfogadta a fejlesztési minisztérium javaslatát, amelynek értelmében augusztus 1-jétől megszűnik az ülésjáradék a területi közrendi hatóság (ATOP) tagjai számára – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ sajtóirodája.
Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.
Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.
Tíz százalékkal csökkentik a fizetésüket a román állami vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători), valamint a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CFR Infrastructură) igazgatói – jelentette be szerdán Ciprian Șerban közlekedésügyi miniszter.
Romániában 266 állami vállalat összesen 2,5 milliárd lejes veszteséget termel, és ebből 2 milliárd lejt hét olyan vállalat, amely eközben állami támogatásban is részesült – vont mérleget Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes.
Románia számos fontos erőforrással rendelkezik, de ezeket nem használja ki eléggé a modern iparban – jelentette ki Radu Miruță gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!