Új időszámítás. Újratervezésre kell hogy késztesse a szálláshelyek üzemeltetőit az üdülési csekkek új szabályrendszere
Fotó: Pixabay
Mindenképp új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek a kizárólag belföldi szálláshelyeken elkölthető, amúgy elég szép összeg. A vendéglátásban dolgozók aggódnak, a gazdasági miniszter szerint azonban „egészségtelen” helyzetet teremtett az üdülési utalványok intézménye, az idegenforgalmi vállalkozók ugyanis hozzászoktak, hogy mindenképp van vendég, a nagyobb profit reményében árakat emeltek anélkül, hogy ez minőségi javulással járt volna együtt.
2025. július 23., 19:182025. július 23., 19:18
2025. július 23., 19:272025. július 23., 19:27
Cáfolja Radu Miruță gazdasági és idegenforgalmi miniszter azt az állítást, ami szerint azért fordul meg kevesebb vendég a romániai szálláshelyeken, vendéglőkben, mert a kormány ettől az évtől kezdve „nem osztogat” üdülési csekkeket a közszférában dolgozóknak. Véleménye szerint a visszaesés oka az, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet miatt „az embereknek kevesebb pénz marad a zsebében”.
„Amikor csökkennek a fizetések, emelkednek az adók, Románia fantasztikus deficitet termel, amit augusztustól az infláció is elkezd marni, akkor az embereknek kevesebb jövedelmük marad. És az ember mindennapi életében, amikor ki kell fizetni a számlákat, a gyerekneveléssel járó kiadásokat, a benzint, a lakbért, vagy bármi mást, amikor nincs mindenre elég pénz, akkor nem a lakbérfizetést fogja abbahagyni. Nem mész étterembe, (…) nem mész el a tengerpartra vagy a hegyekbe, hiszen kevesebb pénzed van” – adott hangot véleményének a gazdasági tárca vezetője az RFI szerdai műsorában.
mert van, amiről nem lehet lemondani, például arról, hogy kifűtse a házat” – tette hozzá a tárcavezető a rádiós interjúban a Mediafax.ro hírügynökség szerint.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Ami az üdülési csekkek intézményét illeti, úgy vélekedett, a témában kétféle nézet létezik: az egyik szerint segíti az idegenforgalmat, mivel, ha az emberek megkapják az utalványt, akkor azzal el is utaznak, s ha kell, még kipótolják az összeget, a másik vélemény szerint viszont ezek a voucherek áremelést gerjesztette és csökkentették a minőséget, ami árt a versenynek.
– fejtette ki Radu Miruță, utalva arra, hogy mindez nem volt fair a versenyszférában dolgozókkal szemben, akik állami támogatás nélkül voltak kénytelenek és azok ma is kifizetni ezeket az eltúlzott árakat, miközben egyebek mellett az általuk befizetett adólejek tették lehetővé, hogy a közszférában dolgozók évek óta üdülési csekkben részesülnek. (Amúgy érdekes ebben a kontextusban, hogy néhány éve még a politikum szintjén felmerült, hogy a versenyszférában dolgozók is kapjanak valamilyen feltételek mellett állami támogatást a nyaraláshoz, ám végül ebből semmi sem lett, a költségvetés óriásira duzzadt hiánya miatt pedig már a közalkalmazottak sem kapják meg alanyi jogon a vouchereket.)
„Akik a magánszférában dolgoznak, mit tehetnek arról, hogy magasabb árat fizetnek bizonyos szolgáltatásokért, csak azért, mert egy asztalnál ülnek néhány emberrel, akiknek a román állam fizetett? Figyelem! Ezeknek az utalványoknak egy részét a magánszektorban dolgozók adójából fizetik. Ne felejtsük el, hogy én nem csak a romániai munkavállalók egy bizonyos kategóriájának minisztere vagyok. Én az összes romániai munkavállaló gazdasági minisztere vagyok.
szögezte le a gazdasági tárca vezetője.
Mint ismeretes, a kormány már a tavalyi év végi megszorítások keretében döntött arról, hogy felére csökkenti a közszférában dolgozóknak járó üdülési csekkek értékét. Az úgynevezett salátarendeletbe foglaltak értelmében:
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A turizmusban érdekelt vállalkozások rögtön aggodalmuknak adtak hangot, az pedig máris látszik, hogy az üdülési csekkek kapcsán igazuk volt. Még ha az első 5 hónap után ők még nem is érzékelték ezt, mivel az év első felében még sokan utaztak tavalyi üdülési csekkekkel, a pénzügyminisztérium adatai egyértelműen azt mutatják, hogy a megváltozott körülmények között szinte senkinek sem kellenek a vakációs utalványok. A jelenségre az Utazási Irodák Országos Egyesülete (ANAT) irányította rá július elején a figyelmet, amikor közölte: a pénzügyminisztérium adatai szerint 2025 májusában mindössze
Az év első öt hónapját tekintve a visszaesés 72 százalékos, ami a belföldi turizmus fellendítése eme nélkülözhetetlen eszközének példátlan összeomlását jelzi” – nyilatkozták az ANAT képviselői.
Jelezték egyúttal, hogy a helyzetüket még tovább fogja rontani, hogy augusztus elsejétől az eddigi 9 százalékról 11 százalékra nő az áfa az ágazatban, ami drágulásokat fog eredményezni, és számításaik szerint összességében jelentős, akár 20-30 százalékot is elérő visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.
Tíz százalékkal csökkentik a fizetésüket a román állami vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători), valamint a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CFR Infrastructură) igazgatói – jelentette be szerdán Ciprian Șerban közlekedésügyi miniszter.
Romániában 266 állami vállalat összesen 2,5 milliárd lejes veszteséget termel, és ebből 2 milliárd lejt hét olyan vállalat, amely eközben állami támogatásban is részesült – vont mérleget Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes.
Románia számos fontos erőforrással rendelkezik, de ezeket nem használja ki eléggé a modern iparban – jelentette ki Radu Miruță gazdasági miniszter.
A különleges nyugdíjak reformja valószínűleg a harmadik deficitcsökkentő intézkedéscsomagban kap majd helyet – jelentette ki kedden Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes az RFI műsorában.
Idén az Anghel Saligny program beruházási projekteknek csak 35 százaléka fog megvalósulni – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök. A hatóságoknak és az építkezőknek máris jelezték mondták, hogy állítsák le a munkálatokat.
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
szóljon hozzá!