Ugyan csak pénteken lép hatályba a hitelcseretörvény, az ügyvédek azt mondják, máris nagyon sok olyan személy megkereste őket, aki kész lemondani hitelből vásárolt lakásáról. A Digi 24 hírtelevízió információi szerint olyanok is akadnak közöttük, akik már eurótízezreket visszafizettek a kölcsönből, azonban most úgy gondolják, inkább vesszen a pénz, csak szabaduljanak meg az adósságtól, és élnek tovább albérletben.
2016. május 08., 15:472016. május 08., 15:47
2016. május 08., 15:482016. május 08., 15:48
„Radikális megoldás, ami végső soron az otthon elvesztését jelenti. Országos viszonylatban arra számítunk, hogy néhány ezer banki ügyfél fog élni a fizetés nélküli törlesztés nyújtotta lehetőséggel” – nyilatkozta a hírtévének Alexandra Burada ügyvéd.
Mint mondta, a szakma már előkészítette az első megkereséseket a bankok felé, ezeket május 13-ától lehet majd eljuttatni a pénzintézetekhez. A törvény értelmében ugyanis ügyvédek, közjegyzők vagy bírósági végrehajtók közvetítésével lehet csak a bankoknak jelezni, hogy valaki a hitelt lakásával kívánja törleszteni. „Ezt a bankigazgatónak címezzük. Emlékeztetjük, hogy milyen ingatlannal törlesztik a hitelt, hol van, stb., majd kell egy indoklás” – részletezte Adrian Cuculis ügyvéd, aki szerint egyébként azok fognak élni elsőként a hitelcsere lehetőségével, akik máris kényszervégrehajtás alatt állnak.
Szintén fontolgatják, hogy lemondanak lakásukról azok, akik fizetésükhöz képest túl nagy havi törlesztőrészletet fizetnek, vagy külföldön kénytelenek munkát vállalni, hogy vissza tudják fizetni az itthoni lakásukra felvett kölcsönt. Az ügyvéd vagy közjegyző honoráriumát különben az ügyfél fizeti, az összeg pár száz és pár ezer lej között alakulhat.
Közben egyre nő azoknak a bankoknak a száma, akik a fizetés nélküli törlesztésre készülve megemelik a jelzáloghitelek esetén kért önrészt: legutóbb a CEC Bank jelentette be, hogy 30 százalékra emeli ennek értékét. Emellett egy százalékkal emelte a lejalapú kölcsönök, két százalékkal a devizahitelek kamatlábát.
Amint arról beszámoltunk, hasonló intézkedést hozott már a BRD, az Alpha Bank, a Raiffeisen Bank, a Bancpost, a Garanti Bank, valamint az Intesa Sanpaolo Bank. Mint ismeretes, a hitelcseretörvény 15 nappal azután lép érvénybe, hogy megjelent a Hivatalos Közlönyben, ez pedig május 13-án történt meg.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!