Romániában tavaly 5 746 452 munkavállalót tartottak nyilván
Fotó: Pixabay
Romániában tavaly 5 746 452 munkavállalót tartottak nyilván, ami az utóbbi évtized rekordját jelenti – közölte csütörtökön a munkaügyi minisztérium.
2025. február 13., 16:012025. február 13., 16:01
Az egyéni munkaszerződések száma több mint 700 000-rel nőtt a tíz évvel ezelőtti számhoz képest, elérve a 6 710 815-öt. A minisztérium közleménye idézi Simona Bucura-Oprescu tárcavezetőt, aki a munkaerő-elhelyezési közpolitikák javítását, a munkavállalók kompetenciáinak növelését és a munkaadók támogatását tekinti mandátuma prioritásainak.
Az országos munkaerő-elhelyezési ügynökség (ANOFM) adatai szerint
A legtöbb betöltetlen munkahely az építőipar, az oktatás, az egészségügy, a futárszolgálat, a kereskedelem és a szállítás területén van. Jelenleg az ANOFM több mint 35.000 betöltetlen álláshelyet tart nyilván.
Több mint 100 ezer külföldi állampolgárnak volt érvényes munkavállalási célú tartózkodási engedélye 2024 végén, a legtöbben Nepálból és Srí Lankáról érkeztek – derül ki az Economica.net elemzéséből.
A legtöbb munkaszerződést Bukarestben kötötték (693 037), ezt követi Ilfov (150 208), Kolozs (138 807), Konstanca (126 696), Temes (112 551), Brassó (92 .416) és Argeș (81 862) megye.
Az automatizálás miatt a munkáltatók 41 százaléka tervezi a munkaerő csökkentését 2025 és 2030 között.
A legtöbb munkavállalóra az építőiparban volt szükség, 205 163 új munkaszerződést kötöttek ebben az ágazatban.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 júliusában 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában. A fiatalok körében magas munkanélküliséggel szemben a munkaadók krónikus munkaerőhiányra panaszkodnak.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
szóljon hozzá!