A futárok körében is rendszeresen láthatunk külföldi vendégmunkásokat
Fotó: Orbán Orsolya
Több mint 100 ezer külföldi állampolgárnak volt érvényes munkavállalási célú tartózkodási engedélye 2024 végén, a legtöbben Nepálból és Srí Lankáról érkeztek – derül ki az Economica.net elemzéséből, amely a Bevándorlási Főfelügyelőségtől (IGI) kapott adatokon alapul. A legtöbb Romániában dolgozó vendégmunkás Bukarestben, illetve Ilfov és Konstanca megyében dolgozott.
2025. január 30., 21:462025. január 30., 21:46
2025. január 30., 22:332025. január 30., 22:33
A munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező vendégmunkások – vagyis Európai Gazdasági Térségen és Svájcon kívüli állampolgárok – száma 2024-ben majdnem megduplázódott 2022-hez képest – számolta ki a gazdasági hírportál.
A bevándorlási hatóság által az Economica.net rendelkezésére bocsátott adatok szerint a 2024-ben munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek többsége 18 és 60 év közötti (99 772 fő).
Románia hosszú évek várakozása után arra készül, hogy lehetővé tegye a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak – értesült a Profit.ro hírportál.
A legtöbb külföldit teherfuvarozóként (9114 fő), futárként (8821 fő), segédmunkásként –épületbontás, falazás, mozaikcsempézés (8024 fő) hozták Romániába a munkaadók.
Srí Lanka következett 18 505 vendégmunkással, a bronzérmes pedig India 9734 személlyel. Nem sokkal marad le mögötte Banglades 7346 és Törökország 6558 fővel. De toplistás még Pakisztán (2975), Vietnám (2782), Kína (2466), Egyiptom (2454) és a Fülöp-szigetek (2358) is.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány immár az egymást követő negyedik évben is fenntartja a Romániába behozható új, nem uniós munkavállalók kvótáját, amely legfeljebb 100 000 fő lehet. A kormány ezt a megoldást választotta a romániai lakosság által visszautasított vagy nem kívánt munkahelyek nagy számának összetett problémájára.
Idén további 100 000 külföldi vendégmunkás számára teszi lehetővé a romániai munkavállalást a kormány – számolt be a sajtónak a kabinet csütörtöki ülését követően Mihai Constantin.
Az év első 11 hónapjában elfogott, Arad megyén keresztül az országot illegálisan elhagyni próbáló külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett Romániába.
A tapasztalatok szerint a romániai munkavállalók általában azért utasítják vissza ezeket a megüresedett állásokat, mert a szerény jövedelmek fenntartják a munkaerő-szegénység spirálját, a munkahelyek távol vannak a jelöltek lakóhelyétől, nagy a munkaterhelés és korlátozottak a szakmai előrelépés lehetőségei.
Az ilyen állások betöltésére alkalmasak közül néhányan inkább külföldön vállalnak alkalmi munkát, hogy növeljék esélyeiket arra, hogy kitörjenek a dolgozói szegénység spiráljából, mások a saját háztartásukban való munkavállalást választják, és néhányan közülük kisvállalkozást nyitnak.
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
szóljon hozzá!