Romániában tavaly 5 746 452 munkavállalót tartottak nyilván
Fotó: Pixabay
Romániában tavaly 5 746 452 munkavállalót tartottak nyilván, ami az utóbbi évtized rekordját jelenti – közölte csütörtökön a munkaügyi minisztérium.
2025. február 13., 16:012025. február 13., 16:01
Az egyéni munkaszerződések száma több mint 700 000-rel nőtt a tíz évvel ezelőtti számhoz képest, elérve a 6 710 815-öt. A minisztérium közleménye idézi Simona Bucura-Oprescu tárcavezetőt, aki a munkaerő-elhelyezési közpolitikák javítását, a munkavállalók kompetenciáinak növelését és a munkaadók támogatását tekinti mandátuma prioritásainak.
Az országos munkaerő-elhelyezési ügynökség (ANOFM) adatai szerint
A legtöbb betöltetlen munkahely az építőipar, az oktatás, az egészségügy, a futárszolgálat, a kereskedelem és a szállítás területén van. Jelenleg az ANOFM több mint 35.000 betöltetlen álláshelyet tart nyilván.
Több mint 100 ezer külföldi állampolgárnak volt érvényes munkavállalási célú tartózkodási engedélye 2024 végén, a legtöbben Nepálból és Srí Lankáról érkeztek – derül ki az Economica.net elemzéséből.
A legtöbb munkaszerződést Bukarestben kötötték (693 037), ezt követi Ilfov (150 208), Kolozs (138 807), Konstanca (126 696), Temes (112 551), Brassó (92 .416) és Argeș (81 862) megye.
Az automatizálás miatt a munkáltatók 41 százaléka tervezi a munkaerő csökkentését 2025 és 2030 között.
A legtöbb munkavállalóra az építőiparban volt szükség, 205 163 új munkaszerződést kötöttek ebben az ágazatban.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 júliusában 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában. A fiatalok körében magas munkanélküliséggel szemben a munkaadók krónikus munkaerőhiányra panaszkodnak.
Még a hónap fele sem telt el, de csütörtökön már harmadik alkalommal emelte üzemanyagárait a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
Két részletben, összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok – erősítette meg Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején a szerdán kiszivárgott értesülést.
Tavaly decemberben novemberhez képest 257 lejjel (4,8 százalékkal) 5645 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Schengen következménye, hogy márciustól buszokkal hozzák a magyarországiakat Romániába vásárolni, céget alapítanak a bevásárlóturizmusra. A romániai vásárlás iránt a jelek szerint sokan érdeklődnek.
Romániában terjeszkedik a Munch magyar fejlesztésű élelmiszermentő platform: februártól a bukaresti alapítású Bonapp a Munch leányvállalataként folytatja a működését – közölte a Munch az MTI-vel kedden.
Két egyenlő részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok – értesült az Agerpres hírügynökség a koalíciós pártok vezetőinek szerdai ülésén született döntésről.
A kormány által megvitatatott legutóbbi forgatókönyv szerint a földgáz és az áram esetében is maradhat a jelenlegi árkorlátozás, azonban nem azonos ideig.
Románia a napi 25 millió köbméter saját termelésű földgázzal és a tárolókból származó napi 20 köbméter körüli mennyiséggel fogja átvészelni a telet – jelentette ki kedden az energiaügyi miniszter.
Újra árat emelt kedden töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a második drágítás volt februárban, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
A munkahelyen szerezhetnek szakképesítést a 30 éves korukat még be nem töltött fiatalok a munkaügyi minisztérium országos inasprogramja keretében.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)