Fotó: Boda L. Gergely
Jelenleg közel 250 polgármesteri hivatal teszi lehetővé a helyi adók és illetékek internetes kifizetését a Ghișeul.ro közvetítésével, ami 30 százalékos bővülést jelent a tavalyi év végén jegyzett adatokhoz képest, és lefedi Románia bankkártyával rendelkező városi lakossága több mint 80 százalékát – vonták meg a mérleget hétfőn Bukarestben azon az ünnepi eseményen, amelyet az online adó- és illetékfizetést lehető tevő platform beüzemelésének 5. évfordulójára szerveztek.
2016. május 30., 16:042016. május 30., 16:04
2016. május 30., 16:182016. május 30., 16:18
Mint elhangzott, az idei év első négy hónapjában mintegy 76 ezer alkalommal törlesztettek az adófizetők a Ghișeul.ro közvetítésével, a kártyás kifizetések értéke meghaladja a 21 millió lejt, ami csaknem harmada az elmúlt öt évben lebonyolított tranzakciók értékének. 2011 és 2016 között ugyanis több mint 250 ezer kifizetés történt több mint 70 millió lej értékben.
Az eseményen ugyanakkor arra is fény derült, hogy azért is haladta meg a szolgáltatás egyéni felhasználóinak száma a 100 ezret, mert idén először lehetővé tették, hogy ne kelljen a felhasználónévért és jelszóért bemenni a polgármesteri hivatalba, hanem a teljes ügyintézés – az internetes hozzáféréshez szükséges adatok online kiadásától a tényleges kifizetésig – online történjen. Kiterjesztették a szolgáltatások körét is, így immár a közlekedési bírságokat is ki lehet fizetni, és ugyan egyelőre csak kísérleti jelleggel, s mindössze Bukarest 3. kerületében, de jogi személyeknek is megnyitották a platformot.
Az ötéves mérlegből megtudhatjuk, hogy 2011 és 2016 között több mint 115 000 adófizető aktiválta fiókját a Ghișeul.ro-n, hogy bármilyen típusú bankkártyával, online fizethesse ki a helyi adókat, illetékeket. Ugyanakkor az ország más vidékein levő tulajdonaik után is ki tudják otthonról fizetni adójukat, az egyetlen feltétel, hogy az illető közigazgatási egység is működjön együtt a platformmal.
„Célkitűzésünk, hogy két év múlva az egyéni felhasználók száma meghaladja az 500 ezret, és kiterjesszük a polgárok által elérhető helyi szintű vagy központi szolgáltatások körét is” – hangsúlyozta az eseményen a projekt egyik lebonyolítója, a Románia Digitális Menetrendjéért Felelős Ügynökség elnöke, Delia Popescu. Răzvan Faer, a Romániai Elektronikus Kifizetések Egyesületének (APERO) elnöke eközben azt emelte ki, hogy amennyiben a polgármesteri hivatalok olyan ütemben csatlakoznak, mint az idei év első hónapjaiban, akkor várakozásaik szerint 2016 végére 50 százalékkal nő a felhasználók száma. „Bízunk abban, hogy platform folyamatosan fejlődni fog, és más helyi és központi intézmények is csatlakoznak” – szögezte le.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!