Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
A bukaresti Versenytanács még nem fejezte be a bankoktól a két, folyamatban lévő vizsgálat keretében összegyűjtött több száz e-mail feldolgozását, de remélik, hogy az év vége felé döntést hozhatnak.
2024. február 13., 18:012024. február 13., 18:01
2024. február 13., 21:182024. február 13., 21:18
Bogdan Chirițoiu, a versenyhivatal vezetője kedden elmondta, még nem fejezték be valamennyi begyűjtött adat feldolgozását, két vizsgálat még folyamatban van. „Az egyik keretében a ROBOR (bankközi hitelkamatláb – szerk. megj.) lehetséges manipulációját vizsgáljuk. A másik vizsgálat arra vonatkozik, hogy a bankok hogyan cserélnek adatokat az ügyfelek előéletéről, és a létező mechanizmus megakadályozza-e, hogy az ügyfél egyik bankból a másikba vigye át a pénzügyeit” – jelentette ki Bogdan Chirițoiu.
„Több száz e-mail van. Rengeteg adatot gyűjtöttek össze. Klónoztuk az információkat a számítógépekről és több olyan levelet, amelyeket az érintett bankok jogászainak jelenlétében olvastunk fel” – mutatott rá Daniela Bădilă, a Versenytanács vezérigazgatója.
„Ha szankciókat szabunk ki, azok nagyok lesznek, több tíz- vagy százmillió eurós nagyságrendűek. A szándék az, hogy még idén megszülessen a döntés” – szögezte le a Versenytanács elnöke.
Rekordszámú vizsgálatot indított tavaly a Versenytanács
Az elmúlt tíz év viszonylatában rekordszámú vizsgálatot indított 2023-ban a Versenytanács, és a lezárt vizsgálatok száma is nagyon magas volt – nyilatkozta keddi sajtótájékoztatóján az intézmény elnöke. Bogdan Chiriţoiu beszámolója szerint a tavaly indított legfontosabb vizsgálatok az élelmiszerek, az energia, az útépítés/-javítás és – újdonságként – az IT ágazatot érintették. A Versenytanács közleménye szerint 2023-ban 24 vizsgálat indult a versenyjog esetleges megsértése miatt olyan területeken, mint a villamosenergia-elosztás, a banki szolgáltatások piaca, a napraforgóolaj, a cukor és a vaj forgalmazása, a gépjármű-alkatrészek piaca vagy az útkarbantartási munkálatok piaca. A tavaly kezdeményezett vizsgálatok több mint 56 százaléka kartellezés gyanúja miatt indult. A Versenytanács 2023-ban 14 vizsgálatot zárt le és összesen 160 millió lej (32,1 millió euró) értékben szabott ki bírságot, az esetek 77 százalékában versenykorlátozó megállapodások miatt – derül ki a tájékoztatásból.
Mint ismeretes, 2022 novemberében előre be nem jelentett ellenőrzéseket folytattak a versenyhivatal szakértői 10 banknál, amelyeket azzal gyanúsítanak, hogy kartellt alakítottak a hitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott ROBOR-index alakítására.
Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be a Versenytanács. Jelezték: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.
A Versenytanács képviselői ugyanakkor tavaly szeptemberben szintén előre be nem jelentett ellenőrzéseket tartottak több kereskedelmi bank székhelyén, mivel azt gyanították, hogy a pénzintézetek összejátszottak egymással a hitelkamatok rögzítése érdekében. A gyanú szerint a bankok kartellezhettek az úgynevezett Hitelirodához (Birou de credit) benyújtott jelentések esetében.
Gyerkó László, a Versenytanács vezetőségének tagja tavaly áprilisban a ROBOR kapcsán zajló vizsgálatról a Krónikának úgy nyilatkozott, nehéz megbecsülni, hogy mikorra várható eredmény, a szakhatóság által lebonyolított kivizsgálások átlagos időtartama két és fél év, ennyi amúgy az uniós átlag is. „Próbáljuk rövidíteni, de két év alá nem igazán lehet behozni, mivel akkora volumenű munkát igényel a versenytársak, szerződések stb. elemzése” – húzta alá Gyerkó László.
A Versenytanács szakértői jelenleg vizsgálják a cukor, a napraforgóolaj, valamint a vaj romániai piacának meghatározó szereplőitől az elmúlt időszakban kartellgyanú miatt rajtaütésszerűen végzett ellenőrzések során begyűjtött adatokat.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!