2007. április 13., 00:002007. április 13., 00:00
2007 első negyedében a fogyasztói árak 0,31 százalékkal nőttek, egy évvel korábban 1,48 százalékkal. Márciusban az élelmiszerek 0,05 százalékkal lettek olcsóbbak februárhoz képest, az egyéb javak és szolgáltatások 0,13, illetve 0,16 százalékkal drágultak. Tavaly az infláció 4,87 százalékra lassult a 2005. évi 8,6 százalékról, ezzel első ízben esett a nemzeti bank által kitűzött 4–6 százalékos sávba. A jegybank inflációs célkitűzése az idei évre 3–5 százalék.
Magyarországon ugyanakkor épp fordított irányú az infláció, a Központi Statisztikai Hivatal közleménye szerint a fogyasztói árak az idén márciusban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az év első három hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 8,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Márciusban az „alapdrágulás”, a maginfláció 6 százalék volt éves, és 0,4 százalék havi összehasonlításban.
Londoni piaci elemzők szerint a magyarországi infláció a múlt havi 9 százalékkal tetőzött, innen az infláció csökkenése várható. Veres János magyar pénzügyminiszter a Die Presse című osztrák napilapnak adott interjúban arra a kérdésre, hogyan történhetett, hogy a néhány éve élenjáró Magyarország ma hátul kullog az új EU-tagok között, azzal válaszolt: sok kelet-közép-európai országban azért gyorsabb a növekedés, mert ezek – például Szlovákia vagy Románia – azon a szinten állnak, ahol Magyarország tíz évvel ezelőtt, és ezekben az országokban a nagy befektetések és privatizációk csak az elmúlt években zajlottak le.
Hírösszefoglaló
Az idei első negyedévben a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 62,7 százalékos volt, 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A magánszemélyek június 19-étől igényelhetnek állami támogatást a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján új gépkocsi vásárlására a 2025-ös roncsautóprogram keretében. Az AFM közzétett egy magyarázó videót az eljárásról.
Az idei első negyedévben a múlt év azonoson időszakához képest 20,6 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában, miközben a nyugdíjasok átlagos száma 4,9 millióra csökkent – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz 0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Igen nehéz helyzetbe kerülhet a romániai juhágazat, ha az Európai Bizottság módosítja az élőállat-exportra vonatkozó szabályokat, amellyel gyakorlatilag lehetetlenné tennék a juhoknak a muszlim államokba történő tengeri szállítását.
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.