Fotó: Pál Árpád
Mondjon le a kormány az üzemanyagokra kivetni tervezett extra jövedéki adóról – kérik a fuvarozók. Egyúttal újfent azzal fenyegetnek, hogy ellenkező esetben külföldön fognak tankolni.
2017. szeptember 01., 19:122017. szeptember 01., 19:12
A Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR) csütörtöki közleményében ugyanakkor azt is megmutatja a kormánynak, hogy milyen más forrásokból tudnák előteremteni ugyanezeket a pénzösszegeket. Rámutatnak, hogy amennyiben a román állam hatékonyabbá tenné az áfavisszafizetéseket a külföldi állampolgároknak, úgy az ország a balkáni térség üzemanyagellátási központjává válna, mint amilyen központ Nyugat-Európában Luxemburg.
A hivatalos statisztikák szerint jelenleg Romániában évi mintegy 7 milliárd liter üzemanyagot fogyasztanak, amiből 5 milliárd liter gázolaj, 2 milliárd liter pedig benzin.
miközben ha a jelenleg értékesített üzemanyag alig 15 százaléka külföldre tevődik át, semmissé válnak a román állam hipotetikus nyereségei” – jegyzik meg közleményükben a közúti szállítók. Márpedig ők azzal fenyegetnek, hogy a nemzetközi fuvarozást végző cégek 70 százaléka – legyenek azok romániaiak vagy külföldiek – a jövedéki adó megemelése után már nem Romániában fog tankolni.
A szerdai kormányülésen az a döntés született, hogy
amikor az üzemanyagok literenkénti ára 0,16 banival nő, október elsejétől pedig ugyanezzel az összeggel emelik meg az árat.
Ionuţ Mişa pénzügyminiszter a kormányülésen elmondta, azért döntöttek úgy, hogy nem egyszerre emelik meg a jövedéki adót, hogy ne okozzanak sokkot az üzemanyagpiacon.
Mint ismeretes, amikor a Ponta-kormány az autópályaépítésekre hivatkozva pár éve bevezette a hétcentes extra jövedéki adót, akkor a fuvarozók egyebek mellett azzal is tiltakoztak az intézkedés ellen, hogy amikor csak tehették, külföldön tankoltak, ez pedig valóban meglátszott a fogyasztáson.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!