Közvitára bocsátotta a pénzügyminisztérium a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények (RCA) maximális díjszabásait tartalmazó kormányhatározat-tervezetet, a tarifákat a Pénzügyi Felügyelet (ASF) a fuvarozókkal és a biztosítókkal folytatott tárgyalások nyomán állapította meg.
2016. október 27., 19:442016. október 27., 19:44
2016. október 28., 00:162016. október 28., 00:16
A személygépkocsik esetében a javasolt maximális kötvényár hengerűrtartalomtól, illetve a sofőr korától függően évi 547 és 3087, a teherszállítóknál pedig 749 és 2979 lej között mozog magánszemélyek esetében. Jogi személyek esetében eközben a személygépkocsik kötelező járműbiztosítási kötvénye 885 és 1285, az áruszállítóknál pedig 943 és 7534 lej között változhat.
A jogszabályban az is szerepel, a kötelező járműbiztosítások romániai piacán ellenőrző mechanizmus létesül, amelynek az lesz a szerepe, hogy az ASF által megállapított plafonérték betartását felügyelje. Amennyiben pedig egy biztosítótársaság túllépi a törvényben megállapított felső határt, az szabálysértésnek minősül, és 1000–50 000 lej közötti bírsággal sújtható. Az ASF tanácsa a tett súlyosságától függően további büntetéseket is kiróhat az elkövetőre.
Közben a Versenytanács jelentésben hívta fel a figyelmet arra, hogy a romániai kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piaca egy sor oligopolisztikus jellemvonást mutat, amely lehetővé teszi egyes biztosítótársaságoknak, hogy elutasítsák a nagy károkat okozókat – magas árakat szabva meg számukra –, miközben az RCA kötelező. „A koncentrációs törekvések, a biztosításokat nyújtó társaságok számának csökkenése, az RCA-kötvény kötelező volta, illetve az a tény, hogy egyes biztosítók kerülik a nagyobb kockázatú ügyfeleket, magas árakat szabva ki számukra, megteremtik az előfeltételeit annak, hogy úgynevezett esernyőeffektus alakuljon ki, amely általában az oligopolisztikus piacokra jellemző, ahol a nagy cégek magas áraikkal megteremtik a helyet arra, hogy a kis cégek jóval ez alatt az árszint alatt is jövedelmezően működjenek” – mutat rá jelentésében a Versenytanács.
2005 és 2016 között a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást nyújtó társaságok száma a felére csökkent, jelen pillanatban kilenc társaságnak van engedélye ilyen kötvények kibocsátására. A Pénzügyi Felügyelet adatai szerint közben az első fél évben az RCA-kötvények tették ki az általános biztosítások piacának 55,6 százalékát, ami 2,16 milliárd lejt (485 millió euró) jelent. Ha pedig csak a gépjármű-biztosításokat vesszük górcső alá, azt látjuk, hogy a kötvények 72 százaléka kötelező felelősségbiztosítás. 2011-ben ez az arány még 50 százalék alatt maradt.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!