Fotó: Haáz Vince
Az idei első negyedévben 8049 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3210 lej az egy főre jutó bevétel; ez 7,3, illetve 7 százalékos növekedést jelent 2023 utolsó negyedévéhez képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. július 10., 14:402024. július 10., 14:40
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint éves összevetésben a háztartások átlagjövedelme 15,3 százalékkal, az egy főre jutó átlagos havi jövedelem pedig 14,8 százalékkal nőtt idén január és március között.
Az INS adatai értelmében a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 7473 lejt (személyenként 2981 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 576 lejt (személyenként 230 lejt) tett ki. Ez 7,4 százalékos, illetve 5,2 százalékos növekedést jelent az előző három hónaphoz képest.
a háztartások összes jövedelmének 68,8 százalékát. Emellett a szociális ellátásokból származó jövedelem (19,3 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (7,2 százalék) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
A múlt év harmadik negyedévében 7301 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 2918 lej az egy főre jutó bevétel; ez 5,7, illetve 5,3 százalékos növekedést jelent a második negyedévhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Lakóhely szerinti lebontásban a városi háztartások havi jövedelme átlagban 8993 lej volt az idei első trimeszterben, 1,3-szer nagyobb a vidéki háztartásokénál.
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 75,1 százalékát, vidéken ez az arány 17,6 százalékkal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken a jövedelem 21,8 százalékát adták, városon ennél 3,8 százalékkal kevesebbet. A természetbeni jövedelem az összbevétel 12,4 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 3-szor nagyobb a városon jegyzettnél.
A háztartások kiadásainak 59,9 százalékát (4099 lej) a fogyasztási kiadások tették ki az idei első negyedévben, 33,9 százalékát (2323 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 2,3 százalékát (154 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások).
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén áprilisban az előző hónaphoz képest 0,9 százalékkal 589,925 milliárd lejre nőttek, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 11,9 százalékkal emelkedtek a BNR hétfőn közzétett adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!